Årets björnobs pekar på att tillväxten i björnstammen har börjat mattas av. Om årets värden visar på en verklig minskning är svårt att säga då antalet björnobservationer per mantimme tidigare kunnat variera kraftigt, som år 2003 i Jämtland och 2006 i båda länen.
Innan det går dra någon slutsats om en verklig minskning behövs något årsvärde till som även de pekar på en minskning innan det går att utläsa någon trend ur materialet. Totalt observerades 319 vuxna björnar och 91 ungar i Jämtlands län under de sju första jaktdagarna i september. Motsvarande siffror för Västernorrlands län var 93 vuxna björnar och 8 ungar. Diagrammen över björnobstrenden i Mitt Norrland visas längre ner på sidan!
Förutom björn observerades 36 lodjur, 24 järvar och 9 vargar i Jämtlands län. I Västernorrland observerades 14 lodjur, 2 järvar och varg vid 6 tillfällen. Årets rovdjursobs baseras på 510 000 mantimmar i Jämtlands län och knappt 338 000 mantimmar i Västernorrlands län.
Christer Zakrisson 
