Träning med skyttesimulator

JAQT skaraborg bjöd lördagen 27/2-10 in till skytteträning med jägareförbundets nya skyttesimulator.
Kvinnliga jägare från runt om Västra Götaland slöt upp.

15 kvinnliga jägare tog chansen att träna sitt skytte och träffa de nya representanterna för JAQT skaraborg. JAQT som är jägareförbundets kvinnliga nätverk har i skaraborg tyvärr legat i träda  några år men nu startat upp igen. Förhoppningen är att i framtiden ha ett fungerande nätverk som kan hjälpa både nya jägare och erfarna jägare men bland annat skytteträning, kurser och jakter samt att utbyta erfarenheter och kunskaper med varandra. Säger representanterna Angelica Johansson och Petronella Steiner.

Jägareförbundet har investerat stort i den nya skyttesimulatorn som gör det möjligt för medlemmarna att öva sitt skytte året runt inomhus.  Tillsammans med simulatorn och en skytte instruktör kan man realistiskt träna sitt skytte. Och på så sätt förbättra sitt skytte, minska antalet skadeskjutningar och vådaskott.

Och skytteinstruktörerna Helén Gustavsson och Gunnar Andersson från Svegeråsens skytteklubb säger att intresset för simulatorn stort. Man lär sig mycket av att kunna analysera sina skott och kunna se hela förloppet. Detta är svårt att se när man står på banan. Ser man själv vilka fel man gör ar det lättare att rätta till det. Denna form av träning ihop med vanligt skytte på banan är perfekt träning.

Och de anmälda jägarna tycket att simulatorn var mycket bra och de lärde sig mycket. Några av kommentarerna vi fick var. ”Kul att kunna stå och nöta utan rekyl och kostnad för skott”, ”Att kunna se felen man gör och sedan se vilka förbättringar små justeringar gör var jätte kul”.

Och att vi hade med två instruktörer från Svegeråsens skytteklubb var verkligen uppskattat. Och vi fick många goda råd till vårt skytte. Nu planerar JAQT ihop med Svegeråsens skytteklubb en helg med skytteträning och tävling. Så ni tjejer där ute som är intresserade av liknande evenemang hör av er till JAQT och lämna er mail så kommer det inbjudningar till alla kommande evenemang.
/Angelica Johansson

Skapad 2010-04-27   Ändrad 2010-04-27  

Svenska Jägareförbundet, Öster Malma, 611 91 Nyköping    Tel:077-1830 300   Webbkarta Prenumerera