Jämthundklubben stöder eftersöksbojkott

7 Februar, 2012
Svenska Jämthundklubben har vid sitt årsmöte i lördags beslutat att stödja en eftersöksbojkott på trafikskadat vilt.

 

– Vi vill på det här sättet få politkerna att ta ett rejält tag om rovdjurspolitiken. Vargstammen växer snabbt och politikerna rycker bara på axlarna, säger Peter Antonsson, ordförande i Svenska Jämthundklubben.

Enigheten i beslutet var stor vid årsmötet i Karlstad. Jämthundklubben hoppas att så många som möjligt ställer upp på eftersöksbojkotten, men betonar samtidigt att det är upp till var och en hur de vill agera.

• Tycker du att det är rätt att skadat vilt tvingas lida på grund av att ni anser att rovdjurspolitiken är felaktig?

– Det är inte bra. Men vi måste komma ihåg att det inte är jägarna som skadat viltet, utan trafikanterna. Skadskjutet vilt kommer vi naturligtvis även i fortsättningen att leta upp och avliva, säger Peter Antonsson.

Jämthundklubben har cirka 1 500 medlemmar. Man hoppas nu att fler rasklubbar sällar sig till eftersöksbojkotten.

 

Läs även:

• Älghundklubben fördömer eftersöksbojkott

Erstellt am 07.02.2012   Geändert am 07.02.2012   Autor: Olle Olsson Verantwortlicher Redakteur: Svensk Jakt

[Missing text /ciber/news/newsfromstartpage for de]

Nachrichten Svensk Jakt

Svenska Jägareförbundet, Öster Malma, 611 91 Nyköping    Tel:077-1830 300   Webbkarta Prenumerera