Nathalie tar sikte på OS

Nathalie Larsson i Öster Malma keps. Det är förbundets som tillsammans med Peltor är hennes största privata sponsor inför OS 2012.
Nathalie Larsson i Öster Malma keps. Det är förbundets som tillsammans med Peltor är hennes största privata sponsor inför OS 2012.
Svensk Jakt nr 1 2010
OS i London 2012 är skeetskytten Nathalie Larssons stora mål. Det är då hon ska vara på topp hoppas hon. Jägareförbundet är hennes viktigaste privata sponsor. Jakten är också Nathalies stora intresse vid sidan av skyttet.

Av Bertil Lundvik

Trots att Nathalie Larsson är hagelskytt föredrar hon att jaga med kula. Därför följde Svensk Jakt med henne på älgjakt i hemtrakterna i Uppland tillsammans med jämthunden Akke.
Där, bakom resliga tallstammar och mindre granar skymtar en djurkropp hastigt förbi. Är det ett rådjur?
– Nej, det var en älg, viskar Nathalie, och i samma ögonblick ser jag också att det som skumpade fram var antingen en liten älgkviga eller en stor älgkalv. Den kom i fyrsprång på väg att runda oss. Avståndet till älgen var kanske 80 meter.
– Fasen, vi skulle ha stått kvar. Fast jag vet inte om jag vågat skjuta när älgen skenade så där. Jag har bara skjutit en älg tidigare och den stod still, men du hade kunnat få en bra bild.
Några minuter innan vi såg älgen galoppera förbi hade Nathalies jämthund Akke precis hittat den och visat det med en serie gälla upptagsskall. Sedan hade han tystnat en stund och därpå skallat under kanske 30 sekunder till innan han tystnade. Det var då, när han fortfarande skällde något som vi hoppades skulle bli till ett stadigt ståndskall, som vi tog de steg framåt som gjorde att vi aldrig fick något skottläge och inte heller någon bra bild på den skenande älgen.
Nathalie var annars inte alltför hoppfull inför vår jakt. I två dagar hade hon gått som hundförare när hennes jaktlag var värd för fyra tyska jägare som hoppades få skjuta älg. Man byter jakt med tyskarna. Varje år åker laget från Österbybruk till Tyskland och i gengäld kommer fyra tyskar varje år till bruksorten i Norduppland. Men de tyska jägarna hade detta år inte sett en älgklöv.
Så de var vid det här laget rätt missmodiga. Och inte fick de se någon älg nu heller. Men det fick ju alltså Nathalie och jag göra någon timme efter att vi lämnat tyskarna och resten av jaktlaget för att släppa Akke i en annan såt.

Känner sin hund
Fast det började inte så bra där heller. Akke inledde med en fint ståndskall på ekorre. En liten stund senare blev det nytt upptag – på grävling. I gryt.
Nathalie fick kasta sig fram och dra hunden ur grytet med ett stadigt tag i bakbenen.
– Han är inte så van. Det har bara skjutits en älg för honom än så länge, och är det dåligt med älg kan man ju förstå att han lockas av annat, menade Nathalie.
Några små upptagsförsök på fågel hann Akke också med, innan han verkligen hittade en älg. Eftersom älgen skenade förstod Nathalie att Akke inte skulle hålla i särskilt länge.
– Han brukar släppa rätt snart. Men han har en vana att gå ut på vägar och följa dem, så nu får vi se, sade Nathalie när hon på pejlen såg att drevet måste ha passerat en skogsbilväg en bit bort.
Nathalie blev lugnare när hon på pejlen såg att Akke brutit förföljandet och var på väg tillbaka. Och snart kom han ifatt sin förare och kunde kopplas.
Att Akke betyder mycket för Nathalie råder det ingen tvekan om. När hon berättar att han sedan familjens gamla jämthund fått hjälp till andra jaktmarker nu blivit älghund nummer ett i jaktlaget på Hållnäshalvön låter hon stolt och förväntansfull.

EM-guld blev genombrott
Nathalie Larssons stora genombrott som skeetskytt kom med EM-guldet 2005. Men jägaren Nathalie började sin vandring på Dianas stiger långt tidigare. Hennes första skott mot lerduvor och kulmål av olika slag kom också när hon var riktigt ung.
– Jag var 12–13 år när jag började skjuta. Det var pappa Stefan som lärde mig allt i början. Han var min tränare i skeet under många år. Han har varit jättebra, berömmer Nathalie Larsson.
– Men han kände så småningom att han inte hade mer att lära mig, så jag är väldigt glad att jag har fått en mycket bra tekniktränare i norrmannen Tore Brovold. Det var faktiskt han som under mitt första EM gav mig en lapp med sitt telefonnummer – om du känner att du behöver hjälp kanske jag kan hjälpa dig, sa han.
– Men jag började med kulskytte när jag var ung. Kanske är det därför som jag föredrar att jaga med kula nu också. Det är som om jag inte riktigt litar på att rådjuren ska packa ihop med hagel, avslöjar Nathalie.
Det kan ju låta märkligt för en så duktig hagelskytt. Stör det mer fria jaktskyttet de inövade rörelserna vid skeetskyttet?
– Nej, det är inte det. Men det blir ett helt annat hagelskytte i jakten. Det är mest för att jag inte har fått chansen att öva det skyttet. Många tror också att bara för att man kan en gren så är man bra också i andra.
Nathalie tror att hon skulle kunna bli en god jaktskytt med hagel om hon bara fick träna det lite mer.
– Jag är duktig på att ta instruktioner. Jaktskytte behöver jag träna på som alla andra. Det har jag upptäckt när jag på en och annan andjakt känt att jag helst skulle vilja gräva ner bössan. Jag tror att jag börjar sikta för mycket när jag blir osäker.

Självklart med jakt
Det var inte givet att Nathalie skulle bli elitskytt. Samtidigt kanske det inte var så konstigt att det blev så. Hon växte upp i en familj på landet – Göksnåre på Hållnäshalvön – där jakten och skyttet var självklara inslag. Pappa Stefan var och är en stor inspiratör och mamma Anne Lee en viktig supporter.
När resultaten i lokala tävlingar började bli bra fick Nathalie chansen att skjuta en del testävlingar för landslagsuppdrag och 2002 fick hon chansen att följa med juniorlandslaget.
– Det var först då som min skytteträning blev mer strukturerad och mina resultat började sakta bli bättre och bättre. Så jag har inte haft någon raketkarriär.
Men det blev EM-guld 2005 som förstaårssenior?
– Det var lite otippat. Och det var på ett resultat som var rätt bra för mig då. Men ändå bytte jag vapen efter det. Folk tyckte jag var tokig. Ska du byta nu när det börjar gå bra, sade de.
– Fast det är verkligen inget jag har ångrat. Jag har fått all hjälp jag behövt från Perazzi.
En annan förklaring kanske tränare Tore Brovold är. Han rekommenderade vapenbytet och han låg bakom den stora teknikförändringen 2006.
– Det tar ett bra tag att ändra. Man faller lätt in i gamla mönster i pressade lägen. Det gick ändå bra 2007 och ännu lite bättre 2008. Så Tore litar jag helt på.
Vad bestod teknikändringen av?
– Den stora förändringen var att jag hade stora rörelser från början och sköt snabbt, men med lite för små marginaler. Nu gör jag rörelserna mindre och får därmed bättre marginaler. Jag försöker skjuta med så korta och effektiva rörelser som möjligt.

Långsiktiga mål
En bra placering och ett bra resultat vid OS 2012 är det långsiktiga målet för Nathalie. På vägen finns EM och VM både 2010 och 2011, därtill fyra världscuptävlingar varje år och eventuell världscupfinal.
– Resultatmässigt har jag förstås som mål att träffa alla duvor. Jag har skjutit 75 av 75 på SM. På stora internationella tävlingar vill jag skjuta 100 av 100.
Och varför lyckas du inte med det, alltid?
– För det som sitter mellan axlarna. Grunden till att det blir fel är att man tappar fokus, eller tänker något dumt. När man blir rädd för att bomma, då bommar man. Är man feg bommar man garanterat. Det går inte att säkerhetsskjuta, säger det svenska OS-hoppet.
Med den mentala träningen har Nathalie Larsson fått hjälp av Kristiina Pekkola i Malmö.
– Jag har haft nytta av det, men det är verkligen inget hokus-pokus. Hon har hjälpt mig att förstå mina egna tankar och lärt mig fokusera på något positivt.
– Jag var känsloskytt från början. Vaknade jag och kände att det inte var en bra dag så sköt jag dåligt. Kristiina lärde mig att träffa i alla fall. Jag ska utföra samma moment oavsett hur jag känner mig, och nu skjuter jag nästan bättre när jag inte känner mig så bra.
Att Nathalie Larsson är ett OS-hopp märks ekonomiskt eftersom hon är med i Sveriges Olympiska kommittés (SOK) Topp- och talangprogram.
– SOK står för all tävlingssatsning, resor och boende. Och så får jag ett litet ekonomiskt bidrag.
– Jag är hemskt tacksam för att Jägareförbundet sponsrar mig. Det betyder jättemycket. Jägareförbundet och Peltor är mina största privata sponsorer. Gyttorp är ammunitionssponsor, Perazzi vapensponsor, från Castellani får jag skytteväst, Hidefspex skytteglasögon och från Footjoy handskar.

Snart färdig lärare
Efter nyår blir Nathalie Larsson färdig med sin utbildning till gymnasielärare i geografi och engelska. Men något fast jobb kommer inte att få plats i hennes liv före OS.
– Jag kommer att kunna ta vikariat, särskilt så här under höst och vinter. Men jag tror inte någon arbetsgivare vill ha en som är borta så mycket som jag. Därför planerar jag också att starta ett eget företag. Jag får fler och fler förfrågningar om föredrag och företags-event av olika slag.
Hon hoppas också på att kunna få ytterligare någon eller några sponsorer.
– Jag har börjat förhandla med ett företag i Stockholm som SOK rekommenderat för att få hjälp. Det är svårt att sälja sig själv, säger Nathalie.
Hur ser ditt program ut den närmaste tiden?
– Just nu tränar jag nästan inget alls. Det är mest jakt. När jag tränar så här på försäsongen blir det annars mest på banan två kilometer härifrån. Den allvarliga träningen börjar efter nyår.
– I början blir det mest träning på några plattor. Mycket teknik. Först lite senare blir det mer hela serier. Jag måste vänja mig vid att skjuta höga resultat. Med höga resultat på träning blir det lättare att också skjuta höga resultat på tävling, tycker Nathalie.
– Jag hoppas under året kunna ta en av två kvotplatser till OS. Jag är inte klar för OS ännu. På VM 2010 delas två kvotplatser ut. Men även om jag tar en är det inte säkert att jag får åka. Jag måste kvalificera mig på hemmaplan också.
Therese Lundqvist från Uppsala tog JEM-guld i somras och skjuter högre resultat än vad Nathalie gjorde i samma ålder. Vad tycker du om att ha fått konkurrens på hemmaplan?
– Det är bra. Det krävs konkurrens för att man ska utvecklas. Tessan har fått mig att tända till lite extra. I och med att vi bor så nära varandra kan vi också träna ihop en del, säger Nathalie.
Medan duggregnet fortsätter strila ner sätter vi oss i bilen och åker hem till den stora röda villan i Österbybruks utkanter. Där bor Nathalie ihop med sin sambo Henrik.
– Här skulle kunna finnas plats för fler, säger hon.
Planerar ni utökning av familjen, frågar jag.
– Nja, skrattar Nathalie. Inte före OS 2012 i alla fall. Och jag är ju inte så gammal än.
Från villatomten kunde Nathalie och Henrik under allhelgonahelgen lyssna till dovhjortarna som brunstbrölar i ekbackarna som finns i det egna hjorthägnet ett stenkast från stugknuten.
– Om det blir tomt med älgkött i frysen får vi väl skjuta en hjort i stället, säger Nathalie med ett leende.

Född: 25 maj 1984.
Bor: Österbybruk,
Uppland
Föräldrar: Stefan och Anne Lee.
Uppväxt: På landet i Göksnåre på Hållnäshalvön.
Blivande yrke:
Gymnasielärare i engelska och geografi. Egen företagare.
Skyttegren: Skeet.
Personliga rekord: 75/75, 124/125.

Hemmaklubb:
Lövstabruks JSK.
Tekniktränare:
Tore Brovold.
Mental tränare:
Kristiina Pekkola.
Vapen: Perazzi Mx8.
Främsta meriter:
EM-guld 2005, OS-fyra 2008, EM-silver 2008,
EM-guld 2009.
Långsiktigt mål:
OS-medalj 2012.
Intressen: Ingen tid för annat än jakt och skytte.


Nathalie Larssons råd till unga jägare
Om man inte är inriktad på en viss skyttegren utan vill bli en bättre jaktskytt, tycker Nathalie Larsson att man ska försöka skjuta så varierat som möjligt.
– Jag tycker inte att man ska börja för svårt. Det är bättre att öva upp en bra känsla och det får man genom att skjuta så man träffar. Sedan kan man öka svårigheten vartefter.
– Jag tror också att det kan vara bra att man är några som skjuter ihop och har kul helt enkelt. Jaktstigsskytte tror jag kan vara bra allroundträning. Jag sköt själv rätt mycket kuljaktstig förr och en del nu också, säger Nathalie.
– Jag tror att man på skjutbanorna tycker det är roligt om det kommer lite nytt folk. Det är min erfarenhet i alla fall, så man ska inte vara rädd att gå till skjutbanorna. Att träna på hemmaplan är förstås också bra om man har sådana möjligheter, men det är ju inte alla som har det.
– Man får räkna med att det kan dyka upp många tyckare om man som nybörjare kommer till en skjutbana. Så var det när jag var ung. Nu är det inte så många som säger så mycket.
Man får försöka lyssna på dem som verkar ha något vettigt att säga, och stänga ute dem som har råd man inte tror på. Det kan vara lite svårt i början, men man märker snart vad som passar en själv. L

 

FAKTA
Skeet skjuts från åtta plattor som är placerade i en halvcirkel. Skyttarna ska skjuta från alla stationerna. Lerduvorna kommer från höger eller vänster torn och kommer som enkelduvor eller dubbléer.
Bara ett skott får skjutas mot varje duva.
Duvorna är cirka 11 centimeter i diameter och kastas ut med cirka 90 kilometer i timmen.
För att räknas som träff måste minst två tydliga skärvor skjutas loss från duvan.
En serie består av 25 duvor. På tävling skjuter damer 75 duvor, plus eventuellt 25 i final.
Herrar skjuter 125 duvor plus final.plus final.

Nyheter från startsidan

Förbundets näste ordförande?

Jägareförbundets valberedning har presenterat sitt förslag till ny förbundsordförande: Björn Sprängare, 72, som tidigare bland annat varit vd för MoDo och Trygg Hansa och styrelseordförande i LKAB. Den 10 juni ska ombuden för Jägareförbundets länsföreningar ta ställning till valberedningens förslag, vid en extrastämma.

Kravet: ska kunna ena Jägareförbundet

Valberedningens ordförande KG Abramsson om varför man föreslår Björn Sprängare till ny ordförande i Jägareförbundet.


Tyck till om Liljelunds rovdjursutredning

När Jägareförbundet ska utforma sitt remissvar på Liljelunds rovdjursutredning tar förbundet nu direktkontakt med medlemmarna via hemsidan för att inhämta medlemmarnas synpunkter.


Får vargdödade i Uppland

Minst tio får har dödats av varg vid en gård i Skållbo utanför Skärplinge, Uppland. Dessutom saknas sex djur.

Angreppet inträffade natten till måndagen.


Fortsatt åteljakt på björn
i Västerbotten?

Allt tyder på att det i Västerbotten blir tillåtet med åteljakt på björn även i höst.


Skytteträningen – ett måste för jakten

När det äntligen är vår ska det lukta krutrök. Åker du till skjutbanan före semestern är det lugnt och det finns gott om tid att träna.


Första räven gav första pris

Rävjakten – Svensk Jakts viltvårdstävling – har avslutats. Här presenteras alla vinnare. För 20-årige Anton Ruthberg från Skanör gav jägarlivets första räv förstapriset i tävlingen!Här hittar du alla pristagare i tävlingen.

 


Inget jaktbrott bakom dött lodjur i jakttorn

Det döda lodjur som hittades i Botkyrka kommun för en vecka sedan har nu undersökts av Statens veterinärmedicinska anstalt. Undersökningen visar att lodjuret dött av rävskabb och undernäring. Polisen har därför lagt ner sin förundersökning om grovt jaktbrott.


”Förgiftad” varg hade sannolikt drunknat

Den varg som hittades flytande i Stora Rötjärn i början av maj har förmodligen drunknat.
– Vargen har obducerats och det finns inget som tyder på att vargen förgiftats, fått någon smitta eller blivit skjuten, säger Tomas Örnfält hos polisen, till Nerikes Allehanda.

 

Är det rimligt att polisen regelmässigt inleder en förundersökning om misstänkt grovt jaktbrott så fort ett stort rovdjur hittats dött?





Vargen – inte bara en fråga för jägarna

Det börjar gå upp för allt fler att vargen inte enbart är en jägarfråga. Det fick om inte annat de cirka 350 personer som på måndagskvällen samlats i Lindeskolans aula i Lindesberg erfara.


Debatt: Skyll inte på valberedningen

Debatten om ordförandevalet i Jägareförbundet och valberedningens arbete går vidare. Göran Gunnarsson, ordförande i Jägareförbundet Örebro län, skriver att det gäller att ha bakgrunden klar för att förstå sammanhanget.


Ännu en anlagd brand vid skjutbana

Natten till söndag anlades ytterligare en brand vid en skjutbana i Dalarna. Det handlade om den gamla skjutbanan i Järlinden, Falun. Skjutplatsen och ett utedass förstördes, rapporterar Dala-Demokraten.

Erkänner brandattentat mot skjutbanor i Borlänge

Under torsdagseftermiddagen delgavs en 28-årig Borlängebo skälig misstanke om skadegörelse genom brand vid skjutbanorna i Bergebo och Norr Amsberg den 3 maj.

 


Vildsvinsinvasion kan leda till skyddsjakt med hagel

Kan vildsvin skjutas med hagel? Den frågan brottas just nu Naturvårdsverket med sedan verket fått ansökan om dispens för användning av hagelvapen under skyddsjakt.

 


Karl Hedin varnar för ”finsk vargförvaltning”

Såverksägaren Karl Hedin åker land och åker runt och håller föredrag om vargfrågan i Sverige. Han varnar för att vi är på väg in i en ”finsk” situation där folk i glesbygden kommer att ta lagen i egna händer och illegalt decimera vargstammen.

 

”För tidigt att säga om den illegala jakten på varg ökar”

Under 2012 har fyra polisutredningar om misstänkt illegal vargjakt startats bara i Dalarna. Men enligt vargforskare Olof Liberg går det inte att säkert säga om tjuvjakten på varg har ökat.
– Det indikerar kanske att något är på gång, men underlaget är alldeles för litet för att kunna dra några säkra växlar på.

 

Tror du att den illegala jakten på varg ökar när möjligheterna till legal vargförvaltning tas bort?






Johan Thomsson.

Rådjursjakten ökar på Gotland

Rådjursjakten blir allt viktigare för de gotländska jägarna. Preliminära siffror från viltövervakningen visar på en stor uppgång av antalet fällda djur. Inom enskilda jaktområden syns en dramatisk ökning.

 


Fyra män häktas för misstänkt grovt jaktbrott

Fyra män häktats på sannolika skäl misstänkta för grovt jaktbrott.

Samtliga nekar till anklagelserna.

 

Jägare begärs häktade

De fyra personer som misstänks vara delaktiga i illegal jakt på varg i Tandsjöreviret begärs nu häktade på sannolika skäl.


”Enhetlig medlemsavgift skapar förutsättningar”

Lotte Lydeking

Enhetlig medlemsavgift skapar förutsättningar för ett starkt, stort och omtyckt Jägareförbund.

Det skriver Lotte Lydeking, kommunikationschef för Svenska Jägareförbundet.

 

 

 


Fyra misstänkta för illegal jakt på varg

Fyra personer sitter anhållna hos polisen i Borlänge. De är misstänkta för grovt jaktbrott som ska handla om misstänkt illegal jakt på varg i Tandsjöreviret.

– Jag kan bekräfta att de sitter anhållna, säger miljöåklagare Åse Schultz.

 


Stöd Jägareförbundets rovdjursarbete

Genom att skriva under med ditt namn i ett webbformulär stöder du Jägareförbundets rovdjursarbete.


Ny ordförande väljs 10 juni

En extrakongress den 10 juni ska utse en ny ordförande för Svenska Jägareförbundet. Det står klart efter att Torsten Mörner inte fått förnyat förtroende som ordförande i förbundet.

Nästa vecka väntas Svenska Jägareförbundets valberedning komma med förslag på en ny ordförandekandidat. Till vidare kommer Maria Rankka, förste vice ordförande i Svenska Jägareförbundet, leda förbundet. Andre vice ordförande är Torbjörn Lövbom.

 

Torsten Mörner lämnar ordförandeposten


Torsten Mörner.

Jägareförbundets årsstämma gick på valberedningens förslag när det gäller ordförandefrågan. Det innebar att stämman återremitterade frågan till valberedningen och kallar till en extrakongress för att då välja en ny ordförande.
– Jag hade gärna fortsatt ett år till. Men jag accepterar stämmans beslut, säger Torsten Mörner.

 

Styrelsen tackar Mörner

Uttalande från styrelsen i Svenska Jägareförbundet.

 

Ny förbundsordförande
väljs på extrakongress

Under Jägareförbundets årsstämma i Växjö togs ett mycket ovanligt beslut. Stämman valde att återremittera frågan om förbundsordförande till en extrastämma.

Därmed står Jägareförbundet utan ordförande till att extrakongressen har beslutat i frågan.

 


Årsstämman är påbörjad

Kulturminister Lena Adelsohn Liljeroth inledde Jägareförbundets årsstämma som pågår under lördagen och söndagen i Växjö.

––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––

Älgjägare frias av Göta hovrätt

Göta hovrätt fastställer tingsrättens dom och friar en 33-årig jägare som åtalats för vållande till annans död i samband med en jaktolycka då en skidåkare sköts till döds.

 

Jägareförbundet: Riktig bedömning i Hovrätten

 Jägareförbundet välkomnar Hovrättens friande dom mot jägaren som stått åtalad för vållande till annans död i samband med en jaktolycka.

 

Älgjaktdom kan överklagas

Det är möjligt att åklagaren väljer att överklaga Göta hovrätts friande dom mot jägaren som under älgjakt orsakade en 72-årig skidåkares död.


Utan salt kan hjortdjuren inte leva

Att sätta upp saltstenar är den enklaste, billigaste och även viktigaste viltvårdsåtgärd man kan utföra på sina marker.

 

 

Har du satt upp någon saltsten i år?





Stövare dödad av varg

Stövaren Sally dödades av varg norr om Orsa på torsdagsmorgonen. Sally lyckade smita ut ur bilen och fick tag på en räv. En timme senare dödades hon under pågående drev.

 



Attentat riktade mot jägare?

Dalapolisen har inte ännu kommit så långt i sin utredning om de anlagda bränderna vid olika jaktskyttebanor runt Borlänge.

– Områdena är avspärrade och teknisk undersökning pågår, säger Sven-Åke Petters, presstalesman för dalapolisen.

 

Brandattentat mot flera skjutbanor i Borlänge

Flera skjutbanor i Borlänge kommun har fått omfattande skador efter bränder nu under natten och morgonen. Bränderna är anlagda och det finns enligt polisen starka misstankar om att de har ett samband.

 


Se frilevande vildsvin
På Svensk Jakts webbkamera har du möjlighet att se frilevande vildsvin, rådjur och även en hel del annat vilt. Bland annat har lodjur varit synliga vid flera tillfällen på senare tid. 
• Till Svensk Jakts webbkamera
http://www.jagareforbundet.se/svenskjakt/Nyheter/Webbkamera/

Se frilevande vildsvin

På Svensk Jakts webbkamera har du möjlighet att se frilevande vildsvin, rådjur och även en hel del annat vilt. Bland annat har lodjur varit synliga vid flera tillfällen på senare tid. 

• Till Svensk Jakts webbkamera 


 

Södra: ”Reglera älgstammen efter kalvvikterna”

Håll koll på kalvvikterna och reglera älgstammen med dessa som utgångspunkt. Förslaget presenterades av Södras skogschef Göran Örlander vid ett jägar- och markägarmöte i Tingsryd.

Men fullt så enkelt som Örlander framställer saken är det inte.


Eftersök kan dokumenteras

Varje år genomförs tusentals eftersök utan att händelserna dokumenteras.

För att råda bot på det föreslår nu eftersöksjägaren Torkel Norling ett enkelt protokoll där jägaren fyller i hur eftersöket gick till och som bevittnas av exempelvis jaktledaren.

Protokollet finns att ladda ner här.


Extrem tillväxt i landets vildsvinsstam

Mycket bra förutsättningar gör att vildsvinsstammen är i en extremt snabb tillväxttakt. Om genomsnittskullen ett normalår uppgår till cirka fem kultingar är den nu så stor som sju.
– Alla rapporter är entydiga. Det ser likadant ut i hela Vildsvinssverige, säger Jöns-Lennart Andersson, vildsvinsexpert på Jägareförbundet.


Nytt nummer av Svensk Jakt

– Tema: Ung jägare

Ett nytt nummer av Svensk Jakt är nu ute. Temat är ung jägare och handlar om de första, osäkra stegen in i jaktens värld. Det sker som bekant på flera parallella plan: första jakten, första vapnet, första hunden. Om allt detta – och mycket annat – finns att läsa i nya numret av Svensk Jakt.


Varg sköts i fårhage

En varg sköts på tisdagsmorgonen i en fårhage söder om Alfta. Vargen hade dödat tre får och försökte döda fler när fårägaren upptäckte attacken.
Han försökte förgäves skrämma djuret. Till sist avlivade han vargen.

 


Jägareförbundet vill ha utökad åteljakt på björn

Jägareförbundet föreslår att åteljakt på björn tillåts i Dalarna, Gävleborg och Västerbottens län samt att åtlingen får påbörjas 15 juli.  
Förslaget har skickats in till Naturvårdsverket.

 


Senaste filmen på JaktPlay

 


Banner Akila
Skapad 2009-12-18   Ändrad 2009-12-28

Nyheter
Svensk Jakt

Denna sida ingår ej i regeringens uppdrag till Jägareförbundet

Svenska Jägareförbundet, Öster Malma, 611 91 Nyköping    Tel:077-1830 300   Webbkarta Prenumerera