Lättläst om jakt

Junia på jakt är en lättläst bok för unga, bitvis lite sorglig eftersom Junia mist sin storebror i en olycka, men också spännande.
Junia blir intresserad av att börja jaga men stöter på hårt motstånd från sina kompisar. En av dem bestämmer sig för att sluta äta kött.
Läs om hur Junia klarar sig i diskussionerna och hennes upplevelser i skogen tillsammans med sin morfar!
Junia på jakt är skriven av Boel Werner och utgiven på LL-förlaget. (SvJ 1/2011)
Marie Gadolin
Naturens jägare av Svenska Jägareförbundet

För alla vetgiriga
naturens jägare är ett häfte som riktar sig till barn mellan 9 och 13 år. Häftet är producerat av Svenska Jägareförbundet och är på 36 sidor. Naturens jägare innehåller fakta om Sveriges djur och natur, men också roliga övningar som att lära sig namn på olika djur och att para ihop olika djur med olika spår och spårtecken.
I mitten av häftet finns även en teckning över en gård med skog och åkrar, och här kan man själv klistra in olika viltvårdsåtgärder som buskar, fällda aspar, fågel-holkar, med mera. Klistermärkena medföljer häftet liksom klistermärken på olika djur.
I Naturens jägare får man också lära sig lite om jakt, hur man hittar i skog och mark, hur man gör upp eld och mycket annat.
Naturens jägare är framtaget för skolkampanjen Klassdraget, som Jägareförbundet har tillsammans med Sportfiskarna, men häftet går att köpa på www.jagareforbundet.se/butik och är en given present till alla nyfikna och vetgiriga barn. (SvJ 4/2010)
Malou Kjellsson
----------------------------------------------------------


Två böcker för de minsta
Vad är det som kliar? av Nicola Davies och Neal Layton (kabusa Böcker)
handlar om små djur som absolut ingel gillar, nämligen parasiter! Pyttesmå, kliande och blodsugande varelser som lever på eller i din kropp. Som loppor, löss och inälvsmaskar. De kan också leva på andra djur. som inte heller gillar dem. Men tiill och med parasiter kan vara kul när de beskrivs med skojiga bilder och förklarande texter i en bra bok! Fiskögon, sopor och annat smaskens! av Thérése Brongholm, Inger Scharis och Lena Forsmans (Berghs förlag) är en bok för lite yngre barn som ännu inte riktigt kommit över kiss- och bajsförtjusningen! Korta texter och roliga bilder
på temat allt möjligt äckligt som vissa konstigt nog gillar att äta...
(Svj) nr 1 2010) Marie Gadolin
-----------------------------------------------------
På jakt efter små djur på havstranden av Håkan Elmquist
På jakt efter små djur i skogen av Håkan Elmquist
På jakt efter små djur i hus och trädgård av Håkan Elmquist
På jakt efter små djur i sjö och å av Håkan Elmquist
Fakta om små djur
I en serie om fyra böcker fångar Håkan Elmquist (Prisma förlag) små djur i sjöar och åar, på havsstranden, i skogen och i hus och trädgård.
De här behändiga böckerna är fullständigt proppfulla med korta faktatexter, teckningar och bilder som beskriver mängder av småkryp och deras livsbetingelser i de olika miljöerna. Här finns massor att läsa och ännu mer att titta på! (SvJ 7/2009)
Marie Gadolin
----------------------------
• Spåra, världens bästa spårhund av Erik R Lindström och Karin Södergren

Utmärkt om djurens spår
Finn har flyttat från landet till stan men på loven är han tillbaka vid torpet. Som sällskap har han spetsvalpen Spåra och tillsammans upptäcker de naturen i takt med att Spåra blir äldre. De hittar fotavtryck från olika djur, spillning, fjädrar, hår och andra spårtecken.
Berättelsen om Finn och Spåra varvas med utmärkta faktarutor som både barn och vetgiriga vuxna kan ha mycket glädje av!
Spåra, världens bästa spårhund är gjord av Erik R Lindström och Karin Södergren och ges ut av Opal förlag.
Marie Gadolin (SvJ 4/2009)
• Bajs av Nicola Davies och Neal Layton

En bok om bajs
Bajs är kanske det viktigaste och mest användbara materialet som finns. Alla bajsar, men varför bajsar vissa djur hårt och torrt och andra blött och kletigt? Och vart tar allt bajs vägen?
Bajs är inget att skämmas för, det är jätteintressant! Lär dig allt om bajs i den här skojiga boken! Boken är skriven och illustrerad av Nicola Davies och Neal Layton och utgiven av Kabusa böcker.
Marie Gadolin (SvJ 4/2009)
• Stora musboken av Stefan Casta och Staffan Ullström
Skogens viktigaste djur
En mus är inte bara en mus! Den kan vara en skogsmus, dvärgmus, husmus, hasselmus eller kanske är den en sork av något slag!
Det finns många olika arter och vi får lära känna dem alla i Stora musboken av Stefan Casta och Staffan Ullström (Opal förlag).
Det här är en barnbok, men passar även bra till den vuxne. Informativa texter och bra illustrationer gör att man lär sig mycket om dessa viktiga, men ganska osynliga djur.Möss och sorkar är viktiga, utan dem skulle rovfåglar och rovdjur ha det riktigt svårt. Och när det är dåligt med sorkar och möss, ja då äter rovdjuren mer harungar, fågelungar, ägg, med mera.
Marie Gadolin (SvJ 4/2009)
• En egen hund av Lisbet Helleberg

Hunddrömmar
En egen hund av Lisbet Helleberg (ICA Bokförlag) är en mycket trevlig bok för alla unga som drömmer om och längtar efter en egen hund!
Fakta om hundar och presentationer av några raser varvas med reportage om unga hundägare och äldre uppfödare. Bra bok också för föräldrar med hundsugna barn!
Marie Gadolin (SvJ 4/2009)
• Vadå naturen?
av Fredrik Saarkoppel och Fredrik Enerbranth
Seriealbum om djur och natur
Att veta hur naturen fungerar var livsviktigt för människor förr i tiden. Är det egentligen mindre viktigt idag? Ja, det frågar sig författarna till Vadå naturen?, som är en ny barn- och ungdomsbok från Svenska Jägareförbundet.
Boken är upplagd som ett seriealbum där läsaren via faktauppslag och serier får lära sig naturens viktigaste spelregler.
Boken fungerar också för oss lite äldre, för här finns en uppsjö av fakta och annat intressant vetande. Visste du till exempel att en duva kan flyga i 100 kilometer i timmen, att vargar kan springa 20 mil på ett dygn, att våra svenska tamkatter dödar över tio miljoner småfåglar varje år eller att det fornnordiska namnet på bäver är Bjur?Vadå naturen? är skriven och illustrerad av Fredrik Saarkoppel och Fredrik Enerbranth och kan beställas på Industrilitteratur på 0150-135 60 eller på www.jagareforbundet.se (butiken). Det kommer också att finnas en övningsbok som komplement. (SvJ 11/2007)
Malou Kjellsson