Vildsvinsstammens ökning är ett problem som alla diskuterar. De åtgärder som föreslås ligger ganska långt från den ökade avskjutning och därmed de ökade jakttillfällen som borde vara Jägareförbundets målsättning.
Ska avskjutningen öka bör jakten förläggas till den tid på året då den är mest effektiv och då vildsvinen gör mest skada. Alltså skapa förutsättningar för en intensiv jakt under vår och sommar.
Ett problem med detta är att det inte är så trevligt att ta hand om ett skjutet djur när det är varmt ute. Ytterligare ett hinder är att det är svårt att kombinera sena nattjakter eller tidiga morgonjakter på vildsvin med ett arbete.
Kunde man snabbt bli av med djuret kanske det vore möjligt att ta en nattjakt några gånger under vår och sommar även för jägare som har ett arbete att sköta.
Om Jägareförbundet och böndernas organisationer samarbetade borde det gå att skapa mottagningsställen med kylmöjligheter där det gick att leverera vildsvinen på väg hem från jakten.
Bert Ljungberg, Oaxen