DEBATT. Den absoluta majoriteten av jägarkåren är aktsam om natur och djur. Det finns heller ingen i vår organisations ledning som uppmanar till annat. När våra företrädare är med i radio och tv finns alltid en god grund för de åsikter som framförs.
Det är stor skillnad mot Naturskyddsföreningen, SNF. I SVT:s Rapport den 8 september kommenterar föreningens ordförande Mikael Karlsson EU:s vision angående artutrotning och regeringens pågående arbete kring detta. Där nämner han en rad viktiga punkter där EU och Sverige uppvisar allvarliga frågetecken. Och inte särskilt förvånande lyckas även den svenska jakten komma med på ett hörn.
Sedan länge har det funnits en strategi från ledningen inom SNF att medvetet motverka all form av jakt inom Sverige, och ta alla tillfällen i akt att smutskasta jägarkåren.
Själv har jag varit medlem i SNF men jag fick känslan att man inte riktigt är välkommen i SNF när man jagar.
Det är synd för vi skulle kunna göra mycket nytta tillsammans.
Men å andra sidan har jag aldrig mött några SNF:are ute i skog och mark i färd med att hjälpa djuren. Skulle SNF göra lika mycket praktisk miljö- och naturvård som jägarkåren vore Sverige ett mycket bättre land för våra vilda djur att leva i.
Stefan Gustafsson, medlem i Jägareförbundet Vilhelmina jvk