Säljakt I Svensk Jakt har man kunnat läsa några reportage om säljakt. Ett spännande ämne för mig som bor och jagar på västkusten.
Däremot reagerar jag starkt mot att tidningen i bägge fallen lyfter fram säljakten ur yrkesfiskares perspektiv, i stället för det jaktetiska!
Det betonas att sälen enligt Fiskeriverket orsakar skador för flera miljoner årligen, framför allt på ålryssjor. Den okunnige läsaren invaggas i en känsla av att det är samhällsnytta att döda säl eftersom man samtidigt hjälper ålefiskarna.
Inget nämns om det faktum att ålen är akut hotad, rödlistad på artdatabanken.
Flera fiskarter i våra vatten är hotade på grund av Fiskeriverkets misslyckade förvaltningspolitik och ett allt för hårt fisketryck. Jag tror att de flesta läsarna av Svensk Jakt anser att det är viktigt att värna om vår marina miljö på samma vis som viltvården är nödvändig i våra skogar. Ett hav i balans ger mer fisk, säl och sjöfågel.
Att jaga på starka sälbestånd för att få ekologisk balans måste vara okej, men inte för att ett fåtal näringsidkare fortsatt ska kunna bedriva handel med utrotningshotade djur.
Svante Brodin, Stenungsund