!Etik. Vildsvinsjakten i vårt område i Kalmar län börjar urarta totalt i ett grannlag.
Vi börjar hitta kadaver efter påskjutna vildsvin som ingen gjort ordentliga eftersök efter. Det avlossas mängder med skott och resulterar i bästa fall i att de skjutit ett vildsvin, men hur många som springer iväg skadade är det ingen som vet.
Vi har hört att de konstaterat blod på skottplatsen men inte hittat något djur. Vi har hört att de ibland inte hittar blod på skottplatsen och då drar slutsatsen att det rörde sig om ett bomskott. Då har de inte ens gått på med hund.
Varje vecka hörs det talas om påskjutna vildsvin, men inga eftersök.
Vissa uppgifter pekar mot att det ibland jagas från bil. Det rör sig om bönder som hatar vildsvinen för att de förstör deras grödor. Bönderna till och med skjuter på andras marker utan att ens meddela jakträttsinnehavaren.
Jag har talat med flera jaktlag i omgivningen och frågan upprör många, milt uttryckt!
Situationen är sådan att inga jägare vill stöta sig med det berörda jaktlaget, så även jag! Det är ett gammalt lag som har haft ett gott rykte.
Men som jägare måste man ha klart för sig att detta vilt också är ett djur och ska inte lida för att det är ett vildsvin.
Vi i omkringliggande områden är frågande inför hur vi ska agera.
Med etik och moral