Dessutom har många av oss gått eftersöksutbildningen som förbundet tagit fram, som kommer att vara obligatorisk 2012, på egen bekostnad.
Är det inte tid att låta Naturvårdsverket och länsstyrelserna ta hand om eftersöken? Kostnaderna skulle öka till 200 miljoner kronor. Men det kan alla vara med och betala.
Mitt budskap är att inga jägare ska ställa upp som eftersöksjägare. Eller göra något som hjälper Naturvårdsverket, olika länsstyrelser eller polismyndigheter utan att berörda parter visar en samarbetsvillighet.
Slutligen: det är en skam att Jägareförbundet inte inser att det är tack vare oss jägare tillika medlemmar det existerar. Finns det inte någon i förbundet som har ryggrad nog att ryta till?
Anders C, Örebro