Egentligen har ju jägarkåren ända sedan början inte velat ha någon varg i större utsträckning. Men man har alltid blivit motarbetad för detta.
Det som nu inträffat är att man till att börja med har varg. Och dess-utom ställer jägarkåren upp gratis för att förvalta vargstammen åt myndigheterna.
Det är snudd på helt otroligt! Man gör ett jobb åt myndigheterna som säkert kostar miljontals kronor. Och detta samtidigt som myndigheter totalt nonchalerar och motarbetar jägarkåren. För detta får jägarna i stort sett bara skit. (När man tänker närmare på saken verkar ju jägare totalt urblåsta, som går att bolla med hur som helst).
Nej, det bästa vore att inte en enda jägare ställde upp på att jaga varg, så får myndigheterna själva hantera det hela.
Dels får de då se vad konsekvenserna blir om vargen får sprida sig ohämmat. Dels får de bekosta hela hanteringen av det.
Per, Värmland