Tio punkter blev nio

28 september, 2011
Förra veckan höll Jägareförbundet ett rådslag där länsföreningarnas ordförande samlades för att diskutera vargfrågan. Det tiopunktsprogram som lades fram till det mötet har nu – efter beslut i förbundsstyrelsen på tisdagen – kokats ner till nio punkter.

 

– Vi har lyssnat till förslag från våra medlemmar som bor i vargtäta områden om hur vi bäst ska arbeta för en förvaltning av vargstammen så den kan tolereras av lokalbefolkningen, säger Torbjörn Lövbom, ordförande i Svenska Jägareförbundets rovdjursråd, i ett pressmeddelande.

– Bland de  beslutade åtgärderna ingår bland annat att Jägareförbundet avbryter deltagande i inventering av varg och förankringsarbetet kring flyttning och utsättning av varg samt deltagande i skyddsjakten på varg i avvaktan på Naturvårdsverkets utformning av skyddsjakten.

Jägareförbundets fortsatta ställning efter 2012 är beroende av återinförandet av en förvaltningsjakt, det vill säga licensjakt, skriver Jägareförbundet i pressmeddelandet.

 

Nio punkter

Jägareförbundets ställningstagande formuleras på följande vis, under rubriken Åtgärder:

"Vid rådslaget beslutades att med skärpa framhålla vikten av att hänsyn till människan måste vara en självklar del av den svenska rovdjursförvaltningen. Det gäller i allt arbete med rovdjursfrågan, såväl på regional, som nationell och EU-nivå.”

 

Följande åtgärdsprogram, formulerat i nio punkter, har antagits av Jägareförbundet:

• Svenska Jägareförbundet deltar tills vidare inte i arbetet kring inventering och skyddsjakt av varg. Förbundets framtida inställning i frågan beror på hur skyddsjakten på varg kommer att utformas.

 

• Jägareförbundet tar i avvaktan på klarhet i Naturvårdsverkets utformning av skyddsjakten på varg timeout i uppdraget rörande förankring av förstärkningen av den genetiska statusen av vargstammen.

 

• Svenska Jägareförbundet fryser tills vidare arbetet med framtagande av en ny handlingsplan för varg i avvaktan av utvecklingen av den utlovade skyddsjakten på varg som enligt förbundets uppfattning måste få en omfattning som minskar koncentrationen i varglänen och minskar den totala vargpopulationen.

 

• Svenska Jägareförbundet tar initiativ och bjuder in till ett möte för brukarsamhället (jord, skog, markägare, jägare) för att diskutera den uppkomna situationen och brukarsidans landsbygdsperspektiv.

 

• Svenska Jägareförbundet tar initiativ till att varglänens ordföranden tillsammans med styrelsen och representanter från Europeiska jägareförbundet – FACE, begär att i Bryssel få uppvakta berörd EU-kommissionär. Budskapet skall vara att det är en nationell angelägenhet hur Sverige når en liten men frisk vargstam. Samtidigt med uppvaktningen ska manifestationer för en rovdjurspolitik som tar hänsyn till människorna ordnas i de olika länen.

 

• Svenska Jägareförbundet kommer att omedelbart begära företräde för landsbygds- och miljöministern för att framföra medlemmarnas djupa missnöje med den nuvarande hållningen i vargfrågan. Vid dessa möten kommer krav på en omfattande skyddsjakt och faktisk överföring av beslutsmakt till viltförvaltningsdelegationerna framföras.

 

• Svenska Jägareförbundet kommer att begära företräde för riksdagspolitikerna i miljö- och jordbruksutskottet för att med kraft och skärpa klargöra förbundets missnöje och nuvarande position. Därvid ska krävas att riksdagsbeslutet om det lokala och regionala inflytandet i rovdjurs- och viltförvaltningen genom beslut på delegationsnivå i länsstyrelserna beaktas.

 

• Svenska Jägareförbundet deltar i arbetet vad gäller eftersök av trafikskadat vilt, men vill samtidigt betona att denna eftersöksverksamhet är ett frivilligt åtagande. Förbundet konstaterar här att användandet av löshund vid eftersök är ett problem för hundens säkerhet och därför avgör hundföraren om hund skall spåra i lina eller släppas.

 

• Svenska Jägareförbundet tillskriver omedelbart sittande rovdjursutredning och Naturvårdsverket med ett tydliggörande av förbundets nuvarande position och mål med rovdjursförvaltningen och inför nationella förvaltningsplan för varg som Naturvårdsverket har till uppgift att ta fram.

 

Läs tidigare artiklar:

• Jägareförbundet avbryter allt vargsamarbete – tills vidare

• Länsordförande befarar medlemsras

• Jägareförbundet Värmland manar till Vargupprop

Skapad 2011-09-28   Ändrad 2011-09-28   Skribent: Martin Källberg

Nyheter från startsidan

Tänk på hunden i värmen

Lämna aldrig hunden i bilen under varma dagar. En bil blir oerhört varm på kort tid och kan snabbt bli en dödsfälla för hunden.
Det är också väldigt riskfyllt att stänga inne eller motionera din hund i varma miljöer.

 

 

 

 


Förbundets näste ordförande?

Jägareförbundets valberedning har presenterat sitt förslag till ny förbundsordförande: Björn Sprängare, 72, som tidigare bland annat varit vd för MoDo och Trygg Hansa och styrelseordförande i LKAB. Den 10 juni ska ombuden för Jägareförbundets länsföreningar ta ställning till valberedningens förslag, vid en extrastämma.

Kravet: ska kunna ena Jägareförbundet

Valberedningens ordförande KG Abramsson om varför man föreslår Björn Sprängare till ny ordförande i Jägareförbundet.


Tyck till om Liljelunds rovdjursutredning

När Jägareförbundet ska utforma sitt remissvar på Liljelunds rovdjursutredning tar förbundet nu direktkontakt med medlemmarna via hemsidan för att inhämta medlemmarnas synpunkter.


Får vargdödade i Uppland

Minst tio får har dödats av varg vid en gård i Skållbo utanför Skärplinge, Uppland. Dessutom saknas sex djur.

Angreppet inträffade natten till måndagen.


Fortsatt åteljakt på björn
i Västerbotten?

Allt tyder på att det i Västerbotten blir tillåtet med åteljakt på björn även i höst.


Skytteträningen – ett måste för jakten

När det äntligen är vår ska det lukta krutrök. Åker du till skjutbanan före semestern är det lugnt och det finns gott om tid att träna.


Första räven gav första pris

Rävjakten – Svensk Jakts viltvårdstävling – har avslutats. Här presenteras alla vinnare. För 20-årige Anton Ruthberg från Skanör gav jägarlivets första räv förstapriset i tävlingen!Här hittar du alla pristagare i tävlingen.

 


Inget jaktbrott bakom dött lodjur i jakttorn

Det döda lodjur som hittades i Botkyrka kommun för en vecka sedan har nu undersökts av Statens veterinärmedicinska anstalt. Undersökningen visar att lodjuret dött av rävskabb och undernäring. Polisen har därför lagt ner sin förundersökning om grovt jaktbrott.


”Förgiftad” varg hade sannolikt drunknat

Den varg som hittades flytande i Stora Rötjärn i början av maj har förmodligen drunknat.
– Vargen har obducerats och det finns inget som tyder på att vargen förgiftats, fått någon smitta eller blivit skjuten, säger Tomas Örnfält hos polisen, till Nerikes Allehanda.

 

Är det rimligt att polisen regelmässigt inleder en förundersökning om misstänkt grovt jaktbrott så fort ett stort rovdjur hittats dött?





Vargen – inte bara en fråga för jägarna

Det börjar gå upp för allt fler att vargen inte enbart är en jägarfråga. Det fick om inte annat de cirka 350 personer som på måndagskvällen samlats i Lindeskolans aula i Lindesberg erfara.


Debatt: Skyll inte på valberedningen

Debatten om ordförandevalet i Jägareförbundet och valberedningens arbete går vidare. Göran Gunnarsson, ordförande i Jägareförbundet Örebro län, skriver att det gäller att ha bakgrunden klar för att förstå sammanhanget.


Ännu en anlagd brand vid skjutbana

Natten till söndag anlades ytterligare en brand vid en skjutbana i Dalarna. Det handlade om den gamla skjutbanan i Järlinden, Falun. Skjutplatsen och ett utedass förstördes, rapporterar Dala-Demokraten.

Erkänner brandattentat mot skjutbanor i Borlänge

Under torsdagseftermiddagen delgavs en 28-årig Borlängebo skälig misstanke om skadegörelse genom brand vid skjutbanorna i Bergebo och Norr Amsberg den 3 maj.

 


Vildsvinsinvasion kan leda till skyddsjakt med hagel

Kan vildsvin skjutas med hagel? Den frågan brottas just nu Naturvårdsverket med sedan verket fått ansökan om dispens för användning av hagelvapen under skyddsjakt.

 


Karl Hedin varnar för ”finsk vargförvaltning”

Såverksägaren Karl Hedin åker land och åker runt och håller föredrag om vargfrågan i Sverige. Han varnar för att vi är på väg in i en ”finsk” situation där folk i glesbygden kommer att ta lagen i egna händer och illegalt decimera vargstammen.

 

”För tidigt att säga om den illegala jakten på varg ökar”

Under 2012 har fyra polisutredningar om misstänkt illegal vargjakt startats bara i Dalarna. Men enligt vargforskare Olof Liberg går det inte att säkert säga om tjuvjakten på varg har ökat.
– Det indikerar kanske att något är på gång, men underlaget är alldeles för litet för att kunna dra några säkra växlar på.

 

Tror du att den illegala jakten på varg ökar när möjligheterna till legal vargförvaltning tas bort?






Johan Thomsson.

Rådjursjakten ökar på Gotland

Rådjursjakten blir allt viktigare för de gotländska jägarna. Preliminära siffror från viltövervakningen visar på en stor uppgång av antalet fällda djur. Inom enskilda jaktområden syns en dramatisk ökning.

 


Fyra män häktas för misstänkt grovt jaktbrott

Fyra män häktats på sannolika skäl misstänkta för grovt jaktbrott.

Samtliga nekar till anklagelserna.

 

Jägare begärs häktade

De fyra personer som misstänks vara delaktiga i illegal jakt på varg i Tandsjöreviret begärs nu häktade på sannolika skäl.


”Enhetlig medlemsavgift skapar förutsättningar”

Lotte Lydeking

Enhetlig medlemsavgift skapar förutsättningar för ett starkt, stort och omtyckt Jägareförbund.

Det skriver Lotte Lydeking, kommunikationschef för Svenska Jägareförbundet.

 

 

 


Fyra misstänkta för illegal jakt på varg

Fyra personer sitter anhållna hos polisen i Borlänge. De är misstänkta för grovt jaktbrott som ska handla om misstänkt illegal jakt på varg i Tandsjöreviret.

– Jag kan bekräfta att de sitter anhållna, säger miljöåklagare Åse Schultz.

 


Stöd Jägareförbundets rovdjursarbete

Genom att skriva under med ditt namn i ett webbformulär stöder du Jägareförbundets rovdjursarbete.


Ny ordförande väljs 10 juni

En extrakongress den 10 juni ska utse en ny ordförande för Svenska Jägareförbundet. Det står klart efter att Torsten Mörner inte fått förnyat förtroende som ordförande i förbundet.

Nästa vecka väntas Svenska Jägareförbundets valberedning komma med förslag på en ny ordförandekandidat. Till vidare kommer Maria Rankka, förste vice ordförande i Svenska Jägareförbundet, leda förbundet. Andre vice ordförande är Torbjörn Lövbom.

 

Torsten Mörner lämnar ordförandeposten


Torsten Mörner.

Jägareförbundets årsstämma gick på valberedningens förslag när det gäller ordförandefrågan. Det innebar att stämman återremitterade frågan till valberedningen och kallar till en extrakongress för att då välja en ny ordförande.
– Jag hade gärna fortsatt ett år till. Men jag accepterar stämmans beslut, säger Torsten Mörner.

 

Styrelsen tackar Mörner

Uttalande från styrelsen i Svenska Jägareförbundet.

 

Ny förbundsordförande
väljs på extrakongress

Under Jägareförbundets årsstämma i Växjö togs ett mycket ovanligt beslut. Stämman valde att återremittera frågan om förbundsordförande till en extrastämma.

Därmed står Jägareförbundet utan ordförande till att extrakongressen har beslutat i frågan.

 


Årsstämman är påbörjad

Kulturminister Lena Adelsohn Liljeroth inledde Jägareförbundets årsstämma som pågår under lördagen och söndagen i Växjö.

––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––

Älgjägare frias av Göta hovrätt

Göta hovrätt fastställer tingsrättens dom och friar en 33-årig jägare som åtalats för vållande till annans död i samband med en jaktolycka då en skidåkare sköts till döds.

 

Jägareförbundet: Riktig bedömning i Hovrätten

 Jägareförbundet välkomnar Hovrättens friande dom mot jägaren som stått åtalad för vållande till annans död i samband med en jaktolycka.

 

Älgjaktdom kan överklagas

Det är möjligt att åklagaren väljer att överklaga Göta hovrätts friande dom mot jägaren som under älgjakt orsakade en 72-årig skidåkares död.


Utan salt kan hjortdjuren inte leva

Att sätta upp saltstenar är den enklaste, billigaste och även viktigaste viltvårdsåtgärd man kan utföra på sina marker.

 

 

Har du satt upp någon saltsten i år?





Stövare dödad av varg

Stövaren Sally dödades av varg norr om Orsa på torsdagsmorgonen. Sally lyckade smita ut ur bilen och fick tag på en räv. En timme senare dödades hon under pågående drev.

 



Attentat riktade mot jägare?

Dalapolisen har inte ännu kommit så långt i sin utredning om de anlagda bränderna vid olika jaktskyttebanor runt Borlänge.

– Områdena är avspärrade och teknisk undersökning pågår, säger Sven-Åke Petters, presstalesman för dalapolisen.

 

Brandattentat mot flera skjutbanor i Borlänge

Flera skjutbanor i Borlänge kommun har fått omfattande skador efter bränder nu under natten och morgonen. Bränderna är anlagda och det finns enligt polisen starka misstankar om att de har ett samband.

 


Se frilevande vildsvin
På Svensk Jakts webbkamera har du möjlighet att se frilevande vildsvin, rådjur och även en hel del annat vilt. Bland annat har lodjur varit synliga vid flera tillfällen på senare tid. 
• Till Svensk Jakts webbkamera
http://www.jagareforbundet.se/svenskjakt/Nyheter/Webbkamera/

Se frilevande vildsvin

På Svensk Jakts webbkamera har du möjlighet att se frilevande vildsvin, rådjur och även en hel del annat vilt. Bland annat har lodjur varit synliga vid flera tillfällen på senare tid. 

• Till Svensk Jakts webbkamera 


 

Södra: ”Reglera älgstammen efter kalvvikterna”

Håll koll på kalvvikterna och reglera älgstammen med dessa som utgångspunkt. Förslaget presenterades av Södras skogschef Göran Örlander vid ett jägar- och markägarmöte i Tingsryd.

Men fullt så enkelt som Örlander framställer saken är det inte.


Eftersök kan dokumenteras

Varje år genomförs tusentals eftersök utan att händelserna dokumenteras.

För att råda bot på det föreslår nu eftersöksjägaren Torkel Norling ett enkelt protokoll där jägaren fyller i hur eftersöket gick till och som bevittnas av exempelvis jaktledaren.

Protokollet finns att ladda ner här.


Extrem tillväxt i landets vildsvinsstam

Mycket bra förutsättningar gör att vildsvinsstammen är i en extremt snabb tillväxttakt. Om genomsnittskullen ett normalår uppgår till cirka fem kultingar är den nu så stor som sju.
– Alla rapporter är entydiga. Det ser likadant ut i hela Vildsvinssverige, säger Jöns-Lennart Andersson, vildsvinsexpert på Jägareförbundet.


Nytt nummer av Svensk Jakt

– Tema: Ung jägare

Ett nytt nummer av Svensk Jakt är nu ute. Temat är ung jägare och handlar om de första, osäkra stegen in i jaktens värld. Det sker som bekant på flera parallella plan: första jakten, första vapnet, första hunden. Om allt detta – och mycket annat – finns att läsa i nya numret av Svensk Jakt.


Varg sköts i fårhage

En varg sköts på tisdagsmorgonen i en fårhage söder om Alfta. Vargen hade dödat tre får och försökte döda fler när fårägaren upptäckte attacken.
Han försökte förgäves skrämma djuret. Till sist avlivade han vargen.

 


Jägareförbundet vill ha utökad åteljakt på björn

Jägareförbundet föreslår att åteljakt på björn tillåts i Dalarna, Gävleborg och Västerbottens län samt att åtlingen får påbörjas 15 juli.  
Förslaget har skickats in till Naturvårdsverket.

 


Senaste filmen på JaktPlay

 


Banner Akila

Nyheter
Svensk Jakt

 

 

Svenska Jägareförbundet, Öster Malma, 611 91 Nyköping    Tel:077-1830 300   Webbkarta Prenumerera