Miljöminister Lena Ek (C) har vid flera träffar diskuterat varg med bland andra Jägareförbundet. På tisdagen var hon i Gammelkroppa i Värmland för att lyssna till dem som berörs av vargen.
Vid mötet antydde hon att det inte blir någon utsättning av vuxna vargar i landet.
 Lena Ek. |
Med på träffen var bland andra företrädare för Jägareförbundet och LRF i Värmland, riksdagsledamot Marie Wickberg (C) samt Lars Furuholm från länsstyrelsen.
– Vi hade en bra dialog. Lena Ek sa att hon ville komma ut och lyssna på folk som är direkt berörda av varg i sin vardag, berättar Lennart Johannesson, länsordförande i Jägareförbundet Värmland.
Ingen utsättning av vuxna vargar?
Från Jägareförbundet framfördes bland annat att vargjakten måste komma igång så snabbt det bara går.
– Vi måste också ha en förutsägbarhet i rovdjursförvaltningen. Just nu är allt i ett vacuum, och det är förödande, säger Lennart Johannesson.
Några direkt löften delades inte ut från Lena Ek. Men budskapet var att regeringen vill tillbaka till riksdagsbeslutets tre delar med licensjakt, regional förvaltning och genetisk förstärkning av vargstammen.
Hon antydde även att inga vuxna vargar kommer att sättas ut i landet för att förstärka vargstammens genetiskt. Lena Ek menade att utsättning av vargvalpar istället var förstahandsalternativet.
Idag onsdag är miljöminister Lena Ek i Avesta för att diskutera varg. Med på mötet är bland andra företrädare för Jägareförbundet Dalarna.
Skapad
2011-11-30
Ändrad
2011-11-30
Skribent:
Olle Olsson