Stor besvikelse i Dalarna

16 november, 2011
– Naturvårdsverkets förslag till utökade skyddsjaktmöjligheter på varg uppvisar en arrogans och nonchalans mot hela Sveriges landsbygdsbefolkning, säger Jägareförbundet Dalarnas ordförande Thomas Björklund i ett pressmeddelande.

 
– Vi hade ganska stora förhoppningar på att Naturvårdsverkets förslag till utökade skyddsjaktmöjligheter på varg skulle kunna vara en öppning för den frustration och ilska som råder hos många jägare, tamdjursägare och markägare, säger Thomas Björklund ordförande i Jägareförbundet Dalarna.
Jägareförbundet Dalarna grundade sina förhoppningar på de direktiv som Naturvårdsverket fick från regeringen. Men när de läst förslagen blev de oerhört besvikna.
– Jakten anses inte vara något allmänintresse trots att vi är 300 000 jägare i Sverige, inte heller jakten med löshund. Lägre fastighetspriser och sämre vilttillgång spelar ingen roll – man får skylla sig själv som gjort en dålig affär, verkar det som om myndigheten tycker.
Jägareförbundet Dalarna noterar att Naturvårdsverket hellre verkar vill tillmötesgå beslutsfattare i Bryssel än de som bor på landsbygden nära vargen.
– Att minska människors rädsla, oro och stress är inget allmänintresse och därmed inget skäl till att reducera vargstammen. Vi får nu analysera förslaget och sätta vårt sista hopp till att regeringen inte beslutar enligt detta landsbygdsfientliga förslag, avslutar Thomas Björklund

Skapad 2011-11-16    

Nyheter från startsidan

 


Utökad övervakning av dvärgbandmask

För att få en heltäckande bild av förekomsten av rävens dvärgbandmask ska 4.000 prover av rävspillning analyseras. Analysen ska göras av SVA och proverna samlas in av landets jägare, genom Jägareförbundet.


Kronvilt i brunst

Göran Johannesson från Svedala har filmat kronvilt under parningstiden i september. Bilderna har han tagit i östra Skåne hösten 2010. Filmen är även uppladdad på JaktPlay.

 



Foto: Jan Henricson

Quiz: Vad kan du om harar och harjakt?

Hur stort hemområde har en skogshare? Det är en av frågorna i Svensk Jakts quiz om harar och harjakt. Testa dina kunskaper du också. De rätta svaren får du direkt efter att du svarat på samtliga frågor.

Gör frågetävlingen flera gånger eftersom ett urval av ett större antal frågor slumpas ut varje gång du deltar.

Till quizet om harar och harjakt

 


Höga kostnader för märkning – till vilken nytta?

I Gävleborgs län pågår sedan en tid arbetet med att försöka märka alfatiken i Sjösvedenreviret, inför en eventuellt utsättning av vargvalpar. Detta trots att villkoren som satts upp av viltförvaltningsdelegationen i länet inte är uppfyllda – och mark- och jakträttsinnehavare är inte tillfrågade.


Beskeden dröjer från miljöministern

Licensjakten på varg kan komma att ställas in även nästa år. Detta trots reger­ingens tidigare löften om varg­jakt 2013. Det säger miljö­minister Lena Ek (C) i en intervju med Svensk Jakt.

 


Ny lag försvårar för utsättning av vargvalpar?

Markägare och jakträttshavare kan enligt en ny lag säga nej till att vargvalpar sätts ut på sin mark. Det här kan komma att försvåra vargvalputsättningen avsevärt.


Foto: Heino Petersen

Jaga räv och delta i Svensk Jakts viltvårdskampanj

Rävjaktens bästa tid är nu. Jaktformerna på räv är många och rävjakten är rolig. Fäller du en räv kan du dessutom delta i Svensk Jakts viltvårdskampanj Rävjakten.

 


Senaste filmen på JaktPlay

 


Vargtiken i samband med den senaste sövningen. Foto: Naturvårdsverket

Varg släpptes i Uppsala län

Den så kallat genetiskt viktiga vargtiken flyttades från Jämtlands län i måndags och släpptes ut i Heby kommun, Uppsala län.

 

Ilska och uppgivenhet i Heby efter vargutsättning

Ilska, som övergår i uppgivenhet.
Så kan man sammanfatta läget i den lokala jägarorganisationen, som reaktion på nyheten om vargutsättningen i Heby kommun.

 

Accepterar du att varg sätts ut där du bor?




Trikiner funna i vildsvin
från Mälardalen

För första gången har trikiner upptäckts hos vildsvin i Mälardalen.
7 februari påvisades trikiner i ett vildsvin som sköts i Bro, Upplands Bro.


 

Harjaktutbildning för unga

Lycksele Stövargille och Lycksele jaktvårdskrets har under hösten och vintern utbildat ungdomar från Forsdala, Furuviks och Hedlundaskolan samt Forsdala särskola.


 

Banner Akila

Nytt nummer av Svensk Jakt

Rävjakt med hund, årets sista sjöfågeljakt, Tema Viltåkern och test av kikarsikten för allroundbruk. Där har du några inslag i Svensk Jakts nummer 2/3.

Dessutom får du handfasta tips om hur du lyckas med lodjursjakten och du kan lära dig att tryckkoka kött.

• Är du inte redan prenumerant kan du åtgärda den saken genom att klicka här.

 


Så många lodjur får fällas
i Mellansverige

Lodjurstilldelning för årets jakt är klar för det mellersta rovdjursförvaltningsområdet. Totalt får 40 lodjur fällas i regionen efter ett beslut av Naturvårdsverket. Tre av dem på skyddsjakt.


 Svensk Jakts webbkamera

Nypremiär för webbkameran

Nu är Svensk Jakts webbkamera åter i drift. Här har du möjlighet att se frilevande vildsvin, rådjur och en hel del annat vilt.

Webbkameran är placerad vid en foderplats i mellersta Sverige. Den lockar framför allt vildsvin men den tålmodige har även möjlighet att se en hel del annat vilt.

• Till Svensk Jakts webbkamera


Nyheter
Svensk Jakt

 

 

Svenska Jägareförbundet, Öster Malma, 611 91 Nyköping    Tel:077-1830 300   Webbkarta Prenumerera