En drever attackerades på torsdagen av varg vid Vibberbo, öster om Smedjebacken. Hunden attackerades på första sökrundan, 300 meter från ägaren Göran Nilsson.
– Hunden bara skrek. Jag förstod direkt att det var varg, säger Göran Nilsson till Dalarnas Tidningar.
– Jag tog bössan och rusade dit och på vägen sköt jag ett varningsskott i luften. Först blev det tyst en stund men sedan blev det liv igen, fortsätter han.
Kort därefter mötte han sin drever i ungskogen. Hunden var svårt skadad och stod bara och skakade. Drevern ådrog sig två djupa bett i sidorna, ett bett i skinkan, ett i svansen samt revor på halsen. Den har opererats vid Falu djursjukhus och bedömningen är att hunden klarade attacken med livet i behåll tack vare hundpejlen.
– Det var bitmärken i plasten på den, förklarar Göran Nilsson för Dalarnas Tidningar.
Han har nu ansökt om skyddsjakt på varg, men säger till Dalatidningen att han inte har några förhoppningar om att länsstyrelsen i Dalarna kommer att bevilja ansökan.
Skapad
2011-11-28
Ändrad
2011-11-28
Skribent:
Olle Olsson