Traktordemonstrationer mot rovdjurspolitik

6 augusti, 2012
På söndagen arrangerades en traktordemonstration på E45, vilket skapade långa bilköer på flera platser. Måltavlan för demonstrationen var rovdjurspolitiken.

 

Bland annat uppstod långa köer på E45 mellan Sunne och Kil. Samma sak längre norrut, mellan Orsa och Sveg, samt samt på riksväg 71 mellan Lima och Sälen. Det var lantbrukare och djurhållare som protesterade mot rovdjurspolitiken – och framför allt hur vargfrågan hanteras.

– Vi var omkring 25 fordon som lämnade Orsa och åkte till Noppikoski där vi mötte en lång karavan från Sveg, säger Nisse Björklund, en av arrangörerna, till Dalarnas Tidningar.

– Den svenska rovdjurspolitiken är en tragedi för landsbygden, sade Nisse Björklund, som körde sin stora hästbuss från Orsa till Noppikoski.

I Västerdalarna hade skyltar och plakat satts upp längs riksväg 71 mellan Lima och Sälen. Plakat som informerade om situationen för rovdjur och tamdjur.

– Vi var totalt 60 fordon med 80 deltagare, som for från Lima och Sälen och som möttes i Kläppen, säger Per-Gunnar Harrysson till DT.

Enligt Nya Wermlands-Tidningen ville demonstranterna bland annat att rovdjurspolitiken ändras snarast och att människor och näringar på landsbygden prioriteras före de stora rovdjuren.

Vidare kräver man att regeringen beslutar och uppdrar åt ansvarigt departement att genomföra jakt på varg så att vargpopulationen når maximalt 100 frilevande vargar. Detta enligt ett pressmeddelande från arrangören av demonstrationen.

Skapad 2012-08-06   Ändrad 2012-08-06   Skribent: Martin Källberg Ansvarig redaktör: Svensk Jakt
Skriv ut Tipsa en vän Bookmark and Share

Nyheter från startsidan

Nyheter
Svensk Jakt

 

 

Svenska Jägareförbundet, Öster Malma, 611 91 Nyköping    Tel:077-1830 300   Webbkarta Prenumerera