Länsstyrelse JO-anmäls av älgjägare

21 september, 2012
Älgjägarna i Manjaur inom Vindelns kommun är sedan många år i konflikt med Malå sameby. Jägarna anser att alltför många renar saboterar den kostsamma älgjakten.


Bråket har lett till att länsstyrelsen JO-anmälts för att inte ha uppfyllt sitt tillsynsansvar, rapporterar SVT Västerbottensnytt.

I 15 års tid har jägarna stridit med länsstyrelsen om att ta sitt ansvar och se till att Malå sameby inte har sina renar inom Vindelns kommun innan den första oktober, som det står i rennäringslagen.

Mårdseletjälens jaktklubb anser att länsstyrelsen har tillsynsansvar och att det är deras sak att se till att samebyn följer lagen. Eftersom inget har hänt har jaktlaget JO-anmält länsstyrelsen för bristande kontroll.

– Jag tycker det är skamligt. Hur ska vi som medborgare agera? Vi vänder oss till myndigheten som har ansvar för att den här konflikten inte ska uppstå men de gör ändå ingenting, säger jägaren Henrik Sandström till Västerbottensnytt.

Länsstyrelsens chefjurist Håkan Törnström beklagar det inträffade och uppger för SVT att han arbetar med frågan.

Skapad 2012-09-21     Ansvarig redaktör: Svensk Jakt
Skriv ut Tipsa en vän Bookmark and Share

Nyheter från startsidan

Nyheter
Svensk Jakt

 

 

Svenska Jägareförbundet, Öster Malma, 611 91 Nyköping    Tel:077-1830 300   Webbkarta Prenumerera