SVT om höjda fällavgifter på älg

17 september, 2012
I senaste utgåvan av Svensk Jakt Nyheter konstaterades att länsstyrelserna i det nya älgjaktssystemet tar ut totalt 9,3 miljoner kronor mer än vad jägarna skulle behöva betala i fällavgifter. Denna kraftiga höjning av fällavgifterna uppmärksammas nu även av SVT:s Värmlandsnytt.

 

Tidigare betalade de värmländska jägarna 250 kronor för vuxen älg – och noll kronor för älgkalv. Men med det nya älgförvaltningssystemet höjs avgiften med 60 procent, till 400 kronor – och kalv kostar numera 100 kronor.

– För det första blir det dyrare för dem som ska ut och jaga älg. Det kan i slutänden resultera i att man inte går ut och jagar för att man inte ser värdet i det om fällavgiften blir för hög, säger Lennart Johannesson, ordförande i Jägareförbundet Värmland, till SVT.

– Vi funderar ju på om en tredubbling av priset leder till en tre gånger så bra älgförvaltning, säger Lennart Johannesson.

 

• Inslaget som handlar om de kraftigt höjda fällavgifterna kan du se här.

Skapad 2012-09-17   Ändrad 2012-09-17   Ansvarig redaktör: Svensk Jakt
Skriv ut Tipsa en vän Bookmark and Share

Nyheter från startsidan

Nyheter
Svensk Jakt

 

 

Svenska Jägareförbundet, Öster Malma, 611 91 Nyköping    Tel:077-1830 300   Webbkarta Prenumerera