Vildsvin ett växande problem i Sjuhäradsbygden

19 september, 2012
Vildsvinsstammen växer på många håll i landet. I Sjuhäradsbygden närmar sig problemen akut nivå, rapporterar Borås Tidning.

 

Vildsvinen ställer till det för bönderna i bygden. Grödor skadas, betesmark bökas upp och kvaliteten på djurens foder försämras.

– Bökningsskadorna på både åker och bete har ökat, säger lantbrukaren Jan Tinghall från Tranemo till BT.

På fem år har vildsvinsstammen i Sjuhärad blivit ett problem som måste tas på allvar, menar Peter Tagesson, LRF Sjuhärad.

– Det har gått fort. För fem år sedan var vildsvinen inget stort problem här. Nu finns det flera etablerade flockar i Sjuhärad och värst är det åt Nittorphållet. Men problemen finns även i andra delar, säger Peter Tagesson till BT.

Han efterlyser nu en diskussion kring problemet och hur det ska lösas i framtiden.
LRF:s Peter Tagesson vill också ha fler vildsvinsfällor och menar att det inte finns tillräckligt med jägare som är intresserade av vildsvinsjakt för att hålla stammen nere på en acceptabel nivå.

Skapad 2012-09-19     Ansvarig redaktör: Svensk Jakt
Skriv ut Tipsa en vän Bookmark and Share

Nyheter från startsidan

Nyheter
Svensk Jakt

 

 

Svenska Jägareförbundet, Öster Malma, 611 91 Nyköping    Tel:077-1830 300   Webbkarta Prenumerera