Misstänkta jägare får tillbaka vapnen

15 oktober, 2012
Två av de fem jägare som misstänks för grovt jaktbrott på varg vid Ulvsjön får tillbaka sina vapen. Det har förvaltningsrätten i Härnösand beslutat efter att männen överklagat beslagtagandet.


Det var i början av maj i år som polisen slog till mot några jägare i trakten av Ulvsjön på gränsen mellan Dalarna och Härjedalen. Männen misstänks ha försökt avliva varg illegalt, något som samtliga inblandade förnekar. Polisen beslagtog även männens vapen med hänvisning till att det misstänkta brottet anses som grovt, då varg är ett särskilt skyddsvärt vilt och då jakt utfördes med otillåten hjälp av motordrivet fordon.

Förvaltningsrätten bedömer dock fallet på ett annat sätt och upphäver beslagtagandet med motiveringen: ”Att en person är skäligen misstänkt kan i bevishänseende inte jämställas med att det är sannolikt, eller föreligger sannolika skäl att anta, att personen kommer att dömas för brottet. Förvaltningsrätten finner därför inte att det finns underlag för bedömningen att det finns risk för att vapnen kan missbrukas eller att det är sannolikt att tillståndet kommer att återkallas. Det är inte visat att det finns grund för omhändertagande av vapnen med tillhörande ammunition. Polisens beslut ska därför upphävas".

Skapad 2012-10-15   Ändrad 2012-10-15   Ansvarig redaktör: Svensk Jakt
Skriv ut Tipsa en vän Bookmark and Share

Nyheter från startsidan

Nyheter
Svensk Jakt

 

 

Svenska Jägareförbundet, Öster Malma, 611 91 Nyköping    Tel:077-1830 300   Webbkarta Prenumerera