Älgstek med smak av Spanien
1 1/2 kg innan- eller ytterlår 2 gula lökar 2 vitlöksklyftor 3 dl vitt vin 3/4 dl rödvinsvinäger 1 lagerblad 2 röda och 2 gula paprikor 8 tomater 1 gul lök 100 g smör salt peppar.
Varma grönsaker: 1 zucchini 1 aubergine 1 gul och 1 röd paprika 1 grön fänkål 6 tomater 1 1/2–2 dl olivolja ca 9 blad färsk basilika salt peppar
Saffransmos: 2 kg potatis 2 1/2 dl matlagningsgrädde 2 1/2–3 dl mjölk 1/2 g saffran 50 g smör salt, peppar, socker
Skala och hacka lök och vitlök grovt. Blanda löken, vitt vin, vinäger och lagerblad i en plastpåse, lägg i köttet och låt det marinera 24 timmar i kylskåpet. Sätt ugnen på 150 grader. Ta upp köttet, låt det rinna av och torka det. Spara marinaden. Bryn köttet i lite smör i en stekgryta. Ta upp det och häll bort fettet. Kärna ur paprikorna, skär dem och tomaterna i bitar. Skala och skiva löken. Lägg ner i grytan, häll på marinaden och lägg ner köttet. Låt det koka upp, lägg på lock och stek köttet i ugn cirka 1 1/2 timme eller tills köttet är mört. Ta upp köttet och linda in det i folie så att det håller sig varmt. En god sås får man genom att passera fonden och grönsakerna genom en sikt och koka ihop fonden. Tillsätt smöret och smaka av med salt och peppar. Så här gör du grönsakerna: Sättugnen på 150 grader. Skär zucchini och aubergine i skivor. Grovtärna paprikorna. Skiva fänkålen. Skålla, skala, kärna ur och klyfta tomaterna. Blanda samman grönsakerna med olja och hackad basilika. Smaka av med salt och peppar. Lägg dem i en form och tillaga i ugn tills de är mjuka. Så här gör du saffransmos: Koka potatisen, ånga av och pressa den. Kokaupp grädde, mjölk och saffran. Rör ner saffransmjölken och smöret i potatisen. Vispa till ett fluffigt mos. Smaka av med salt, peppar och lite socker.
RECEPT: Gert Klötzke
|