Ordförandes rader 2012
Årsmötet hölls 8 februari i Älvängen. Peter Holmqvist slutade i styrelsen. Tack för gott arbete. Michael Petersson valdes in istället. Varmt välkommen. Vår nya konsulent Hanna Ståhl presenterade sig och den nya Älgförvaltningen Som vanligt har kretsen deltagit på Kilanda Marknad med skyttesimulatorn. Och som vanligt kom många, främst ungdomar och ville prova på. Roligt för framtiden. Jonas Malmeling, Länsföreningens ansvarige för Ungdomsprojektet, hjälpte till. Att få snickra ihop sin egen fågelholk tyckte många unga var skoj. Liksom att få titta i ”Vilda lådan” Om Skytte, Jägarexamen, hundverksamhet och nya Älgförvaltningen finns mera att läsa längre fram i häftet. Mm, mm Eftersöksbojkotten har upphört och vi har en delvis förnyad bemanning till polisens hjälp. Styrelsen har under året hållit fem möten. Representanter för kretsen har deltagit i Länsföreningens konferenser o arrangemang. Åke
Dina Kontaktpersoner 2013-02-05
|
Eftersök
|
|
|
|
|
|
Viltolycka
|
|
Jan-Erik Johansson
|
Vildrosvägen Nol
|
+46 702 392703
|
Årets Jägarskola
har lockat nio deltagare i varierande åldrar men en övervikt för yngre. Könsfördelningen är sned med två kvinnor och sju män. Studiecirkeln inleddes i oktober och vi skall förhoppningsvis vara klara för prov på den teoretiska delen i mitten av februari. Därefter vidtar skytteutbildning, säker vapenhantering och avståndsbedömning. Skytteutbildningen inleds med teori och skyttesimulator för att sedan gå över till skarpskytte på skjutbanan – såväl hagel som kula. Prov på de praktiska delarna – avståndsbedömning, säker vapenhantering, hagelskytte mot markmål och flyktmål, precisionsskytte kula och älgbana - skall vi förhoppningsvis sedan vara klara med innan midsommar varefter de godkända deltagarna skall kunna erhålla vapenlicenser och påbörja sin jägarbana som kunniga, omdömesgilla och ansvarsfulla jägare.
Björn Seve
Försvunna jakthundar / hundar
Inom Ale Jaktvårdskrets finns det en kontaktgrupp när det gäller bortsprungna hundar. Om hund har försvunnit eller om Ni har tagit hand om en hund så kontakta gärna följande personer för ytterligare hjälp.
Nödinge: Ulf Atterskog 031-981 3030705 – 98 13 03
Starrkärr: Carl-Inge Samuelsson 031 – 98 04 88070- 564 83 34
Roland Sjöqvist 0303 740 827
Skepplanda: Bertil Andersson 0303 -746 9930704 – 320 423
Roger Andersson 0303 - 338 137
Hålanda / Livered: Douglas Hjärtinge 0734 – 20 45 9
4Kilanda: Anders Jonsson 0303 -745 123I
övrigt så kontakta Polisen för anmälan och eventuell information, den som blir av med sin hund uppmanas att kontakta samtliga närliggande Polisdistrikt som Ale (Kortedala), Alingsås & Borås då man tyvärr ej samkör dessa anmälningar.
Hund i Ale 2012
Att gå på dressyrkurs i Jägareförbundets regi ska ge hundägaren större insikt i hur vi som hundägare bör uppträda. Hur vi ska få hunden att lita på oss och se oss som den givne flockledaren. Uppmuntran och vägledning i rätt tid och i lagom proportioner ger oftast en hund som vill samarbeta. Så med tiden växer det fram för hunden att det är de tvåbenta som står för initiativen. Då brukar det bli rätt så lugnt. Det är viktigt att vi känner oss som ett ekipage med vår hund. Då får hunden en ledare att lita på. En hund som är trygg med sin husse eller matte. Om vi är stressade eller inkonsekventa så överförs det omedelbart till hunden. Då tror vår fyrbente vän att det är dags att ta över.
Årets kurs var långt ifrån fulltecknad och man kan bara hoppas att de jägare som gått valpkurs i närheten hittar till Risheds allra bästa träningsställe till våren. En inhägnad och nyklippt plan som gör att vi dessutom kan jobba med lös hund när vi tränar. Att kunna ha sin hund lös i de flesta situationer borde vara ett mål för de flesta hundägare. Men det är långt dit för många tyvärr. Vi har ju som hundägare valt ett liv ihop med en fyrbent vän. Vi ska göra det lätt för både den och för oss själva. Skolan börjar redan när valpen anländer och bättras på i olika stora doser. Om någon glömt lite vad vi bestämt från början så är det bara att träna lite extra – lite extra tid i en bra gemenskap med sin hund. Det är också kul att som hundägare få höra att just du har en fin hund. Ännu roligare skulle det vara om någon uppskattade dess dressyr och uppförande. Det värmer otroligt och när det blir lite varmare till våren så börjar nästa dressyrkurs för stora och små jakthundar.
Hälsar Bengt Svensson
0722-225758
Vad har hänt under 2012
För tionde året i rad har vi kvinnor inom Ale jaktvårdskrets haft aktiviteter tillsammans.
Som vanligt har vi tränat skyttet inför höstens älgjakt och några har förutom jakt på hemmaplan varit i Rådde och jagat både älg och rådjur. I början av oktober deltog vi i Skepplanda Skyttecenters klubbmästerskap för damer i kula. Och vinnaren 2011 blev Elisabeth Bengtsson. Stort Grattis!
Vi var inbjudna till möte för JAQT i Västra Götaland Väst (VGV) på Skogaryd. Åsa Hämäläinen representerade alekretsens damer och fick bl a med följande information.
Hanna Ståhl berättade att Västra Götaland är uppdelat i tre länsföreningar (Skaraborg, Södra Älvsborg och Västra Götaland Väst). Föreningarna har även samarbete med andra län och sprider våra inbjudningar och aktiviteter.
Aktiviteter 2013
- I april-maj planeras en skyttehelg på Nimrods skjutbana i Uddevalla.
- Hagelskytte-lördag, kulskytte-söndag. Mer info kommer längre fram.
- En kväll med simulatorskytte planeras, (inbjudan kommer).
- Lisbeth Hellner ska undersöka om en småviltjakt kan ordnas på Skogaryd i jan-feb.
- Önskemål om styckningskurs, Lisbeth och Hanna kollar på detta.
- Föreläsning om kulans verkan i augusti.
En liten påminnelse till alla kvinnor!
Anmäl er till det kvinnliga nätverket JAQT som finns inom Västra Götalands län. Genom nätverket ges bl a möjlighet att delta i någon jaktdag på Skogaryd, älgjakt i Rådde, bli inbjuden till andra jaktlag mm.
Information finns även på Jägarförbundets hemsida www.jagareforbundet.se
Våra aktiviteter är alltid roliga och trivsamma och vi vill gärna att vi blir många fler. Hör gärna av er och kom med idéer på vad vi kan hitta på tillsammans.
Ann-Marie
Skytte inom kretsen 2012.
Ofta hör man oss jägare uttrycka att ”man borde kanske träna lite mer skytte”.
Varför inte se till att göra detta på någon av de två jaktskyttebanor i Surte respektive Skepplanda (Hålanda) som för närvarande finns inom vår krets.
Bägge dessa anläggningar kan erbjuda träning på såväl kula som hagel.
Visste ni att inom Ale Jaktvårdskrets finns det flera utbildade jaktskytteintruktörer.
Dessa kan man ta kontakt med om man vill ha lite hjälp eller tips om skytte och skytteteknik.
Varför inte boka en tid för sig själv för att i lugn och ro få lite tips eller som en rolig grej tillsammans i jaktlaget under icke jaktsäsong och samtidigt få nyttig träning inför jakten.
Det finns redan enskilda och jaktlag som utnyttjar denna möjlighet men det finns plats och
möjlighet för så många fler att göra detta och visst är det roligare att gå ut och jaga när man känner sig säkrare på sin egen kapacitet när det gäller skyttet.
Ett annat sätt att få lite mera skytteträning är att delta i någon av de tävlingar som kretsen anordnar så som t.ex. Kretsälgen. Om det finns intresse så kommer kretsen eventuellt att ordna någon form av hagelskyttetävling i framtiden. Man måste inte ta tävlingsmomentet så jätteallvarligt men det är ett trevligt tillfälle att möta andra medlemmar i kretsen och samtidigt få lite nyttig skytteträning.
Ta gärna kontakt med någon av våra skytteinstruktörer.
Skepplanda Sportskyttar:
Björne Hansson 0303-74 82 49, 070-458 26 92
Douglas Hjärtinge 0520-66 83 62, 073-420 45 94
Surte – Bohus Sportskyttegille:
Christian Aronsson 076-874 94 13
Under året så har vi genomfört Kretsälgen på Skepplanda Skyttecenter.
Tyvärr så var vi lika många som förra året som deltog med det finns plats för fler 2013.
Jägarklass:
1:a Ingemar Nordberg 58p, 2:a Björne Hansson 54p
3:a Lennart Andreasson 36p, 4:a Tommy Andersson 30p
Under 2012 så hade vi tre medlemmar från vår krets som deltog i Länsmästerskapet i Jaktskytte (Älg, Rådjur, Nordisk trap och Sporting) på Nimrod, Uddevalla.
Ingen av oss som var med hade testat detta tidigare men alla var överens efteråt om att det var inte sista gången. 20 skyttar från Västra Götaland Väst deltog totalt i Länsmästerskapet.
Totalt lyckades Christian Aronsson bäst från Ale med en 13:e plats, Ingemar Nordberg 14:e och Björne Hansson 18:e. Undertecknad fick dock med sig en bronsmedalj i lerduvegrenarna.
Björne Hansson
Skytteansvarig i kretsen
Skytte inom kretsen 2012.
Ofta hör man oss jägare uttrycka att ”man borde kanske träna lite mer skytte”.Varför inte se till att göra detta på någon av de två jaktskyttebanor i Surte respektive Skepplanda (Hålanda) som för närvarande finns inom vår krets. Bägge dessa anläggningar kan erbjuda träning på såväl kula som hagel.Visste ni att inom Ale Jaktvårdskrets finns det flera utbildade jaktskytteintruktörer.Dessa kan man ta kontakt med om man vill ha lite hjälp eller tips om skytte och skytteteknik.Varför inte boka en tid för sig själv för att i lugn och ro få lite tips eller som en rolig grej tillsammans i jaktlaget under icke jaktsäsong och samtidigt få nyttig träning inför jakten.Det finns redan enskilda och jaktlag som utnyttjar denna möjlighet men det finns plats ochmöjlighet för så många fler att göra detta och visst är det roligare att gå ut och jaga när man känner sig säkrare på sin egen kapacitet när det gäller skyttet.Ett annat sätt att få lite mera skytteträning är att delta i någon av de tävlingar som kretsen anordnar så som t.ex. Kretsälgen. Om det finns intresse så kommer kretsen eventuellt att ordna någon form av hagelskyttetävling i framtiden. Man måste inte ta tävlingsmomentet så jätteallvarligt men det är ett trevligt tillfälle att möta andra medlemmar i kretsen och samtidigt få lite nyttig skytteträning.
Ta gärna kontakt med någon av våra skytteinstruktörer.
Skepplanda Sportskyttar: Björne Hansson 0303-74 82 49, 070-458 26 92
Douglas Hjärtinge 0520-66 83 62, 073-420 45 94
Surte – Bohus Sportskyttegille: Christian Aronsson 076-874 94 13
Under året så har vi genomfört Kretsälgen på Skepplanda Skyttecenter.Tyvärr så var vi lika många som förra året som deltog med det finns plats för fler 2013.
Jägarklass:
1:a Ingemar Nordberg 58p,
2:a Björne Hansson 54p
3:a Lennart Andreasson 36p,
4:a Tommy Andersson 30p
Under 2012 så hade vi tre medlemmar från vår krets som deltog i Länsmästerskapet i Jaktskytte (Älg, Rådjur, Nordisk trap och Sporting) på Nimrod, Uddevalla.
Ingen av oss som var med hade testat detta tidigare men alla var överens efteråt om att det var inte sista gången. 20 skyttar från Västra Götaland Väst deltog totalt i Länsmästerskapet.Totalt lyckades Christian Aronsson bäst från Ale med en 13:e plats, Ingemar Nordberg 14:e och Björne Hansson 18:e. Undertecknad fick dock med sig en bronsmedalj i lerduvegrenarna.
Björne HanssonSkytteansvarig i kretsen
Kassaredovisning 2012 Ale Jaktvårdskrets
|
|
Inkomst
|
|
|
Utgift
|
|
Kassabehållning från 2011
|
142.994
|
|
Porto/Annons
|
6.910
|
|
Kretsbidrag
|
5.420
|
|
Swedbank
|
750
|
|
|
|
|
Kretsälgen avgift
|
200
|
|
Annonser i infoblad
|
4.300
|
|
Lokalhyra
|
1.500
|
|
|
|
|
Byggsatser Holkar
|
1.160
|
|
Försäljning Kilanda marknad
|
1.150
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Summa
|
153.864
|
|
|
10.520
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Utgående behållning
|
143.344
|
|
Intygas Nygård 2013-01-01 Karl Olof Karlsson Kassör
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
ROVDJUR 2012
Det har inte skett några stora förändringar när det gäller rovdjursförekomst i kretsens område under 2012. Lodjur förekommer och det har rapporterats enstaka observationer, men det verkar vara enstaka ensamma lodjur som vandrar förbi. Det finns inget som tyder på en mera fast etablering ”hona med ungar” som då blir mer stationära.
Det har varit flera olika vargobservationer i vår närhet, mest norr om kretsen där flera hjortar rivits av varg på Koberg under hösten. Det blev även ett vargangrepp på får norr Lilla Edet i augusti då sex lamm dödades av varg.
Det är viktigt att alla observationer av rovdjur rapporteras så fort som möjligt. Alla rapporter som anmäls registreras och ligger sedan till grund för vilken tilldelning vi får i länet om det blir jakt på lodjur eller varg.
Du kan lägga in dina rovdjursobservationer i www.rovobs.se eller kontakta någon av spårtolkarna i Ale.
Bertil Andersson 0704-320423
Kerstin Andersson 0702-295201
Bosse Andersson 0703-139020
Älg
Nu när detta skrivs 11 januari 2013, så bör alla älgrapporter utom Älgskötselområdets vara färdiga. Av någon anledning haltar det lite emellan uppgifterna i ”Viltdata” och det som syns i den nya ”Älgdata”
Det är lite svårt att rakt av jämföra avskjutningen denna säsong mot fjolårets, eftersom flera lag gått in i angränsande Älgskötselområden. Men totalt för kretsen ser vi en viss minskning av antalet fällda djur.
Och det beror i huvudsak på att licensarealen har minskat kraftigt, till följd av det nya jaktsystemet. Nu delar 20 lag på 15118 ha. Dvs 756 ha i snitt.
Första tilldelade älg är numera alltid en kalv. För den krävdes 150 ha. Plus kravet 500 ha för vuxen ger nivån 650 för två djur.Tredje djur blir kalv osv. Det gör att av tilldelat i licensområden 44 djur, så var hela 30 st kalvar. Av tilldelat 14 vuxna så är alla fällda. Bra.
Sammantaget så är mer än 50% av fällda djur i kretsen kalv. Det är bra.
Men trots att tilldelningen totalt sett har minskat i licensområdena från fjolårets fällda 66 djur till i år 44 djur, så har bara 32 fällts. Det är synd. Ger en utnyttjande grad av tilldelningen på bara 67% Trots att tilldelningen minskades kraftigt.
Det borde vara möjligt för flera att snacka ihop sig med grannarna och antingen skapa en licensareal tillsammans, eller att komma in i ett skötselområde.
Av älgobsen kan vi däremot ana att stammen tycks öka. Årets älgobs inom kretsen redovisar lite för få timmar för att vara helt statistiskt säker, men antyder ändock + 10% ökade obsar.
Om man tar med grannkretsarna Alingsås, Lerum och Lilla Edet för att få flera timmar, så ser man emellertid att stammen tycks minska.
Älgavskjutning i Ale
| |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
| |
|
tom |
11/12 |
|
|
|
|
| |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
| |
Tjur |
Ko |
Kalv |
Total |
Kalv % |
|
|
|
|
| 1999 |
56 |
36 |
53 |
145 |
37 |
|
|
|
|
| 2000 |
48 |
37 |
63 |
148 |
43 |
|
|
|
|
| 2001 |
43 |
48 |
43 |
134 |
32 |
|
|
|
|
| 2002 |
38 |
51 |
43 |
132 |
33 |
|
|
|
|
| 2003 |
35 |
40 |
43 |
118 |
36 |
|
|
|
|
| 2004 |
35 |
29 |
22 |
86 |
26 |
|
|
|
|
| 2005 |
18 |
15 |
15 |
48 |
31 |
|
|
|
|
| 2006 |
19 |
16 |
22 |
57 |
39 |
|
|
|
|
| 2007 |
19 |
7 |
12 |
38 |
32 |
|
|
|
|
| 2008 |
19 |
12 |
29 |
60 |
48 |
|
|
|
|
| 2009 |
47 |
11 |
32 |
90 |
36 |
|
|
|
|
| 2010 |
37 |
16 |
39 |
92 |
42 |
|
|
|
|
| 2011 |
33 |
15 |
34 |
82 |
41 |
|
|
|
|
| 13-jan |
17 |
14 |
35 |
66 |
53 |
|
|
|
|
| |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Lite om älgtillgången under åren som gått:
|
|
|
|
| |
|
|
|
|
|
|
| För 39 år sedan 1974 sköts det i ale Kommun |
|
45 älgar |
| |
|
1975 |
|
|
|
50 älgar |
| Ökning skedde fram till 1983 |
|
|
|
134 älgar |
| Därefter ca 130 per år fram till 1989 då sköts |
|
150 älgar |
| Efter detta minskade det fram till 1995 då sköts det |
|
72 älgar |
| Upp igen till runt 145 vid sekelskiftet |
|
|
145 älg |
| Och sedan ny nedgång |
|
|
|
|
|
Älgobs
|
|
|
|
|
|
|
|
| |
|
|
|
|
|
|
|
| |
|
|
2012 |
|
|
2011 |
|
| Krets |
Man timmar |
Antal Obs |
Obs / 1000 tim |
Man timmar |
Antal Obs |
Obs / 1000 tim |
förändring |
| |
|
|
|
|
|
|
|
| Ale |
4657 |
536 |
0,115 |
5216 |
527 |
0,101 |
14 |
| Alingsås |
8486 |
870 |
0,103 |
9624 |
1146 |
0,119 |
-14 |
| Lerum |
4990 |
586 |
0,117 |
4001 |
578 |
0,144 |
-19 |
| Lilla Edet |
5511 |
563 |
0,102 |
4644 |
512 |
0,110 |
-7 |
| s:a |
23644 |
2555 |
0,108 |
23485 |
2763 |
0,118 |
-8 |
Nordiska Viltolycksrådet
Organisation för eftersök och avlivning av trafikskadat vilt.
I Ale JVK finns idag 9 ekipage som sköter om eftersök på trafikskadat vilt. Det är sedan några år tillbaka organiserat under Nordiska Viltolycksrådet och samordnas för vår del via LAC Läns Alarmerings Centralen i GöteborgFormulärets nederkant
374a1a4a-5a7d-4987-b194-957d69aed1ff
Y2:374a1a4a-5a7d-4987-b194-957d69aed1ff
.
Organisationen är uppbyggd med kontaktpersoner och eftersöksekipage.
Kontaktpersonen är den som rings upp av LAC och blir först att besöka olycksplatsen han / hon skall sedan avgöra vilken typ av eftersök som behövs beroende av vilket vilt som körts på, bedömd skada osv. Kontaktpersonen skall ha stor plats kännedom och gärna vara känd med jakträttsinnehavarna på sitt område.
Eftersöksekipaget, hund + jägare skall kunna söka upp och ställa / avliva respektive viltslag som man är registrerad för.
Eftersöksekipaget arbetar på polisens order vilket innebär att vi har rätt att gå på samtliga marker oavsett vem som är jakträttsinnehavare för att slutföra ett eftersök. Avlivat vilt tillfaller sedan jakträttsinnehavaren.
Hos oss i Ale är kontaktperson och eftersöksjägare ofta samma person.
Vi har under 2012 haft ca 95 anmälda viltolyckor i Ale JVK fördelade på ca :
Rådjur 45
Dovhjort 15
Kronhjort 1
Älg 20
Vildsvin 10
Övrigt 4
Värst drabbat har varit E45 vid Grönnäs, samt sträckan Älvängen – Skepplanda i övrigt ganska jämnt fördelat.
Du som kan tänka dej att ställa upp och vara en del i denna organisation kontakta Ale JVK eller Jan-Erik Johansson direkt på tel 0702 392 703.
Janne
Så här gör du om du kolliderar med vilt
Enligt § 26 i Jaktlagen och § 40 i Jaktförordningen måste en sammanstötning mellan motorfordon och björn, varg, järv, lodjur, älg, kronhjort, dovhjort, rådjur, utter, vildsvin, mufflonfår och örn rapporteras till polisen även om djuret inte är synbarligen skadat. Platsen för sammanstötningen måste också markeras. Att inte anmäla en sammanstötning är straffbart och belagt med böter.
Det vilt som du har kolliderat med kan antingen ligga dött på plats eller ha gått vidare mer eller mindre skadat. Skadat och trafikdödat vilt ska omhändertas.
- Placera ut varningstriangel så att inte fler olyckor händer.
- Markera alltid olycksplatsen så att jägare med eftersökshund kan hitta platsen.
- Ring 112 och anmäl olyckan.
- Även om viltet ligger dött på platsen ska markering ske som information till andra trafikanter att olyckan är anmäld till polisen.
- Häng upp markeringsremsan på den sida av vägen som viltet försvann efter kollisionen.
- Vid kollision med vildsvin, björn, varg och lodjur placeras markeringsremsan cirka 100 meter från olycksplatsen. Informera polisen om detta.
- Om möjligt avlägsna döda djur från vägbanan, men tänk på din egen säkerhet.
- Försök inte att själv göra ett eftersök, djurets lidande kan förvärras.
- Försök inte att själv avliva det skadade djuret om du inte har den kunskapen.
- Om du har kört på en hund, försök aldrig att avliva den, låt veterinär avgöra.
Vid anmälan till polisen ska du förutom sedvanliga person- och fordonsuppgifter tala om:
- Olycksplatsen - vägnummer, ort, kännemärke.
- Hur olycksplatsen är markerad - markeringsremsa, plastkasse etc.
- Viltslag - rådjur, älg, vildsvin.......
- Viltets flyktväg - i vilken rikting djuret försvann.
- Detaljerad väg-/platsbeskrivning för olyckan, gärna en GPS-position eller om det är möjligt, nollställ bilens trippmätare och kör till en plats där du känner igen dig (exv. vägkorsning, kyrka, rastplats) och läs av trippmätaren. Det förekommer tyvärr mycket ofta att platsangivelsen är felaktig vilket ofta leder till att ett skadat djur ligger länge och plågas.
För de människor som arbetar med eftersök av trafikskadat vilt är dina uppgifter som trafikant mycket viktiga för att ett bra eftersök ska kunna genomföras och ett svårt skadat djur ska slippa ett långt lidande.
Vid kollision med övriga viltslag, utöver de ovan nämnda, gäller inte någon formell anmälningsplikt till polisen. Om man har kolliderat med ett mindre djur ska man se till att djuret blir avlivat och om möjligt avlägsnat från vägbanan, men som tidigare nämnts tänk alltid på din egen säkerhet.
- Att kollidera med ett vilt djur kan hända oss alla.
- Att inte anmäla en viltolycka till polisen är ett brott.
Försäljning av Viltvårdsmaterial
Depåpris: 10% rabatt vid köp över 2000:-
Priserna gäller fr. o. m. 1/1 2013
Försäljningsplats: Nols Snickeri AB, Rune Arvidsson
Alingsåsvägen 18, 449 50 ALAFORS, Tel 0303 – 74 02 14
|
Viltvårdsmaterial
|
Medlemspris
|
Pris
EJ Medlem
|
|
Grävlingfälla, nät
Giller till Rävfälla
Slagfälla, Trapper 90
Fjädrar Trapper 90
Slagfälla, Ihjäl mink,
Kattfälla
Foderautomat
Knipholk
Småfågelholk
Saltsten
|
1150
170
250
45
400
375
300
100
30
35
|
1350
200
300
55
475
450
350
150
40
|
Samordnande Kontaktman.
|
Jan-Erik Johansson
|
|
| Område 026 |
Surte |
| Per-Göran Karlsson |
|
| Jan Johansson |
|
| Jan-Olof Johansson |
031-981 001 |
| |
0709-577328 |
| Område 027 |
Nödinge |
| Stefan Hellström |
0303-741 867 |
| |
0708-711 361 |
| |
|
| Jan-Erik Johansson |
0702 - 392 703 |
| Område 3. = 029 |
Älvängen |
| Stig Stenborg |
0303-336 362 |
| |
0707-733 052 |
| |
|
| Nils Johansson |
0736 - 464 305 |
| |
0303 - 338 079 |
| Område 028 |
Kilanda |
| |
|
| Bengt Johansson |
0303-740 811 |
| |
0707-322 408 |
| Område 030 |
Skepplanda |
| Björn Seve |
0707 - 61 27 47 |
|